Co to jest newsletter?
Zakupy internetowe z roku na rok zyskują na popularności. Szacuje się, że w 2023 roku blisko 80% korzystających z sieci składało zamówienie przez internet. Oznacza to, że handel internetowy ma naprawdę duży potencjał, a sukces sprzedaży często jest zależny od skali dotarcia do wybranej grupy odbiorców. Działa to również w drugą stronę. Potencjalny konsument nie jest skazany tylko na te produkty, które znajdują się jedynie w zasięgu jego ręki. Internet nie zna granic. Jest to miejsce, w którym doskonale odnajdą się wszyscy ci, dla których liczy się możliwość wyboru, którzy cenią dostęp do rzeczy nietypowych, a także lubią mieć poczucie, że w ostatecznym rozrachunku skorzystają z najlepszej z punktu widzenia ich interesu opcji. Jak zatem sprawić, by być na bieżąco z najlepszymi, zakupowymi okazjami? Nie sposób przecież samodzielnie śledzić nowości we wszystkich najbardziej interesujących nas miejscach. A co gdyby najważniejsze informacje trafiały bezpośrednio do osób, który chciałyby mieć do nich dostęp? Istnieje narzędzie, które jest wykorzystywane przez wiele przedsiębiorstw działających w sferze e-commerce i daje korzyści zarówno odbiorcom, jak i stronie trudniącej się sprzedażą. Mowa o newsletterze.
Czym jest newsletter?
Newsletter, w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza „list z informacjami”. W dobie komunikacji cyfrowej tradycyjny list został zastąpiony wiadomością elektroniczną i tą właśnie drogą „newsy”, czyli informacje, dostarczane są do tych, którzy wyrazili zgodę na ich otrzymywanie. Newsletter, najprościej rzecz ujmując, to forma kontaktu z odbiorcami, którymi są najczęściej obecni, jak i potencjalni klienci. Treści przekazywane w formie newslettera w większości przypadków pojawiają się cyklicznie i mają charakter nie tylko informacyjny, ale też po części marketingowy, promocyjny, a czasem nawet edukacyjny. Czy wiadomości przekazywane w formie newslettera, to spam? Niekoniecznie. E-marketing, którego jedną z form jest newsletter gwarantuje bezpośredni, niemal celowany kontakt, który w efekcie ma za zadanie zbudowanie bardziej trwałej relacji, przywiązanie do marki, a nawet stworzenia wokół niej rodzaju społeczności.
Korzyści z newslettera
Jakie korzyści płyną z zapisania się do newslettera? Na wstępie warto zaznaczyć, że korzystanie z opcji newslettera zazwyczaj nie wiąże się z żadnymi kosztami po stronie odbiorcy. Wiadomości przesyłane są na wskazaną przez klienta skrzynkę e-mail i nie wymagają odpowiedzi, czy jakiejkolwiek reakcji ze strony odbiorcy. Oczywiście, najlepiej by było chociażby w najmniejszym stopniu zapoznać się z treścią otrzymanej wiadomości, bo właśnie to, co się w niej znajduje może być nośnikiem płynących dla adresata korzyści. Na co zatem mogą liczyć subskrybenci newslettera? Przede wszystkim na dostęp do najświeższych informacji. W tym układzie, to nie klient ma za zadanie szukać treści dotyczących najciekawszych ofert, promocji, czy kodów rabatowych. Wszystko to, często z wyprzedzeniem, lub w pierwszej kolejności trafia bezpośrednio do odbiorcy. Jest to szczególnie przydatne, jeśli klient regularnie i chętnie kupuje w danym miejscu. Niejednokrotnie informacje znajdujące się w newsletterze pozwalają na podjęcie trafnej, korzystniejszej niż zazwyczaj decyzji zakupowej. Nierzadko jest tak, że grupa odbiorców skupionych wokół newslettera staje się beneficjentem zarezerwowanych tylko dla niej profitów w postaci zniżek, czy indywidualnych kodów rabatowych np. z okazji urodzin.
Jak zapisać się do newslettera
Jeśli zostało już ustalone, że zapisanie się do newslettera generuje tak wiele korzyści i nie wiąże się z żadnym większym wysiłkiem, czy zobowiązaniem, dobrze byłoby się dowiedzieć, jak się do niego zapisać. I w tym przypadku cały proces został obmyślony tak, by był jak najbardziej przyjazny dla klienta. Często już po wejściu na stronę danego sklepu internetowego pojawia się informacja o tym, że istnieje możliwość zapisania się do newslettera a wraz z nią wykaz ewentualnych korzyści i zniżek. Wystarczy wtedy kliknąć w oznaczone miejsce, by zostać przeniesionym do odpowiedniego formularza. Link do niego można też znaleźć w stopce sklepu internetowego, zazwyczaj tuż obok informacji ogólnych lub danych kontaktowych. Jakie dane wymagane są we wniosku o przesyłanie newslettera? Przede wszystkim należy podać adres e-mail, na jaki mają być wysyłane wiadomości. Należy też zaznaczyć wymagane zgodnie z literą prawa zgody. W większości przypadków proceder ten ogranicza się do odhaczenia checkboxa. Całość trwa dosłownie kilka chwil.
Rezygnacja z newslettera
Co zrobić, gdy dojdziemy do wniosku, nie chcemy z jakiegoś powodu otrzymywać już newslettera. W tej sytuacji należy anulować subskrypcję. Informacje z dokładną instrukcją powinny znajdować się w regulaminie newslettera. Najczęściej jednak nie jest to skomplikowane. Opcja rezygnacji z prenumeraty zwykle dostępna jest w formie odnośnika w samym mailu zawierającym newsletter. Można też zwrócić się do nadawcy z dyspozycją wykasowania naszego adresu z listy mailingowej.
Kody rabatowe premium














