Co to jest przedsprzedaż?
Mówi się, że umiejętność dobrego kupowania, to rodzaj sztuki. Można to stwierdzenie odnieść zarówno do szukania najbardziej korzystnych pod względem finansowym ofert, odnajdywania wyjątkowych, nietuzinkowych i oryginalnych egzemplarzy, jak i zdobywania towarów unikalnych lub deficytowych. W dobie otwartego rynku i zakupów internetowych mogłoby się zdawać, że niemal każdy produkt, o którym pomyślimy jest na wyciągniecie ręki. W większości przypadków tak jest, ale zdarzają się sytuacje, kiedy zakupy mają więcej wspólnego z polowaniem, niż relaksującym shoppingiem. Reguła dużej dostępności najczęściej nie dotyczy artykułów premierowych, pojedynczych serii, czy pozycji, o których wiadomo, że jeszcze przed wprowadzeniem do obrotu staną się dla wielu obiektem pożądania. Producenci, czy sklepy zwykle przewidują nadzwyczajny popyt na jakiś artykuł, a nawet… sami go po części kreują. Jest to jedna ze strategii marketingowej polegającej na publikowaniu informacji o danym produkcie jakiś czas przed udostępnieniem jego sprzedaży. Taki zabieg ma nie tylko zainteresować potencjalnych klientów i zaprezentować cechy nowego towaru, ale też bezpośrednio wzbudzić chęć jego posiadania. Bywa też tak, że nie potrzeba wcale szeroko zakrojonej kampanii marketingowej, by wiedzieć, że przygotowywany do sprzedaży przedmiot rozejdzie się wśród odbiorców jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Właśnie na takie okoliczności powstało zjawisko przedsprzedaży.
Czym jest przedsprzedaż?
Dużo częściej łowca zakupowych okazji spotyka się z pojęciem wyprzedaży, czyli możliwością zakupu w atrakcyjnych niż dotychczas cenach przedmiotów pochodzących z końcówek serii. Przedsprzedaż to w gruncie rzeczy odwrotny proces, który może przynieść moc korzyści zarówno sprzedającym, jak i kupującym. Czym zatem jest przedsprzedaż? Przedsprzedaż, funkcjonująca czasem pod angielską nazwą „preorder”, to nic innego jak możliwość zakupienia produktu jeszcze przed oficjalnym wprowadzeniem go do sprzedaży. Czy to oznacza, że osoba, która zakupiła przedmiot w przedsprzedaży otrzyma go dużo szybciej, niż reszta odbiorców? Niekoniecznie. Zdarza się, że przedsprzedaż jest uruchamiana w momencie, w którym produkcja danego artykułu jeszcze nie ruszyła, bądź zostały wyprodukowane dopiero pierwsze jego serie. W tym wypadku preorder może stanowić rodzaj finansowania, a nawet sposób badania realnego poziomu zainteresowania wprowadzaną nowością. Niemniej, skorzystanie z przedsprzedaży stanowi rodzaj gwarancji tego, że często deficytowy produkt trafi do naszych rąk w pierwszej kolejności. Przedsprzedaż to inaczej forma rezerwacji towaru.
Dla kogo przedsprzedaż?
Dla kogo zatem jest kupowanie w przedsprzedaży? Dla osób, którym bardzo zależy na zakupie danego przedmiotu – nierzadko w grę wchodzi tu niemal emocjonalna potrzeba posiadania tej rzeczy. Może tu chodzić o zaspokojenie ciekawości (nowinki techniczne), zapewnienie rozrywki (film, książka, gra), ułatwienie funkcjonowania (sprzęt AGD), czy nawet o spełnienie marzeń (bilet na koncert, wejściówka). Pewność, że będzie się posiadaczem pożądanego przez rzesze przedmiotu, wiąże się również z poczuciem wyjątkowości i prestiżu, co może mieć znaczenie np. dla fanów jakiejś marki, czy kolekcjonerów. Fakt, że jako pierwsi będziemy mogli sprawdzić działanie jakiegoś produktu, będzie nas też uprawniał do wyrobienia sobie o nim zdania i wyrażenia opinii, co może być cennym argumentem dla osób, które na przykład wiążą z daną branżą swoje życie zawodowe lub aktywność społeczną.
Czy warto kupować w przedsprzedaży?
Z całą pewnością kupowanie w przedsprzedaży niesie ze sobą mnóstwo korzyści i jest sposobem na to, by jak zostało wspomniane na początku tego artykułu, kupować lepiej. Kupowanie w przedsprzedaży może być sposobem na oszczędzanie. Bywa, że produkty objęte przedsprzedażą można nabyć w nieco niższej cenie, niż ta, która będzie obowiązywać po oficjalnej premierze. Klienci kupujący w przedsprzedaży niejednokrotnie mogą liczyć na dodatkowe rabaty lub ciekawe, przyciągające benefity w postaci dostępu do edycji limitowanych, gadżetów, czy możliwości zdobycia wersji produktu niepodlegającego regularnej sprzedaży (np. płyta z autografem, wydanie kolekcjonerskie itd.). Decydując się na zakup w przedsprzedaży nic się nie traci. Zyskuje się natomiast pewność, że rzecz, na której szczególnie nam zależy, trafi do naszych rąk w pierwszym możliwym terminie tuż przed, lub zaraz po jej udostępnieniu szerszemu gronu odbiorców w standardowym obiegu.
Jak długo trwa przedsprzedaż?
Czas trwania przedsprzedaży zależny jest od branży i strategii marketingowej danego przedsiębiorstwa. W przypadku rynku wydawniczego np. książek, gier, czy publikacji muzycznych, a także nowoczesnych technologii może być to kilka tygodni. Jeśli chodzi o większe, nowatorskie projekt, ten czas może się wydłużyć do kilku miesięcy. Ważne jest to, by wysyłka zakupionego w ramach przedsprzedaży towaru była możliwa do realizacji w terminie premiery. Chcesz być pierwszy i nie czekać w kolejce? Przedsprzedaż jest dla Ciebie!
Kody rabatowe premium














