Metody dostawy
Zakupy internetowe z roku na rok zyskują na popularności. Klienci sklepów internetowych doceniają przede wszystkim możliwość wyboru i łatwy dostęp do szerokiej gamy produktów. Wystarczy wprowadzić do wyszukiwarki odpowiednią frazę, by dotrzeć do listy miejsc, w których można nabyć interesujący nas przedmiot. Kupowanie w internecie jest też niezwykle wygodne. Tu nie ma praktycznie ograniczeń czasowych i terytorialnych. Kupować przez internet można z dowolnego miejsca i o każdej porze. Nie traci się czasu i pieniędzy na dojazdy i stanie w kolejkach. Na dobrą sprawę nie trzeba ruszać się z domu, by zrobić zakupy on-line. Mogą one przecież trafić tuż pod nasze drzwi – jeśli tylko klient wybierze taką formę dostawy. W większości przypadków sklepy internetowe oferują swoim klientom kilka wariantów dostaw, by każdy mógł wybrać ten, który najbardziej mu odpowiada.
Jakie są rodzaje dostaw?
Bywa, że metody dostawy uzależnione są od rodzaju artykułu i jego gabarytu, a także możliwości logistycznych i lokalizacyjnych. Sposoby dostawy można uszeregować według kilku kluczy. W czasach pandemii popularny stał się podział na dostawy kontaktowe i te, które kontaktu nie wymagają. Pierwsze z nich to takie, które opierają się na bezpośredniej, fizycznej interakcji ze sprzedawcą, kurierem lub inną osobą biorącą udział w procesie dystrybucji. Dostawy bezkontaktowe z kolei nie wymagają kontaktu z nikim z zewnątrz i pozwalają na samodzielny odbiór przesyłki.
Rodzaje dostaw kontaktowych
Najprostszą formą dostawy kontaktowej jest odbiór własny. Ta forma transportu jest najczęściej oferowana przez sklepy, które prowadzą zarówno sprzedaż stacjonarną, jak i internetową. W tym przypadku zamówiony zdalnie towar dostarczany jest do wskazanego przez klienta punktu stacjonarnego i wymaga odbioru we własnym zakresie. Odbiór własny wymaga fatygi ze strony klienta, ale z drugiej strony wiąże się z najmniejszymi kosztami, a nawet często jest darmowy. Kolejnym, zdaje się, że znacznie wygodniejszym wariantem dostawy jest przesyłka kurierska pod wskazany adres. Tu zakupy dostarczane są pod podany w zamówieniu adres, niemalże pod same drzwi, czy do rąk własnych adresata. W przypadku przedmiotów wielkogabarytowych powodzeniem cieszą się dostawy z opcją wniesienia. Rodzajem dostawy kontaktowej, jest również dostawa do tzw. punktów partnerskich. Oznacza to, że zamiast w paczkomacie, po podaniu odpowiednich danych, pakunek można odebrać w placówce współpracującej, jaką może być na przykład sklep, czy stacja benzynowa.
Dostawy bezkontaktowe
Wśród dostaw bezkontaktowych najpopularniejszą metodą jest korzystanie z maszyn paczkowych zwanych popularnie paczkomatami. Polega ona na tym, że zamówiony przedmiot trafia nie pod adres domowy, ale do wybranego przez klienta paczkomatu. Odbiorca informowany jest najczęściej w formie wiadomości elektronicznej lub SMS o możliwości odbioru paczki, do którego potrzebny będzie przesłany na podany przez klienta adres e-mail lub numer telefonu kod odbioru lub kod QR. Ta metoda jest bardzo wygodna, daje sporą swobodę i ze względu na swoją popularność zazwyczaj nie generuje dużych kosztów. Tu ograniczeniem może być lokalizacja (odległość od paczkomatu) i wielkość paczki (skrytki w paczkomacie mają swoje określone wymiary). Ciekawą formą dostawy bezkontaktowej jest bezpośredni transfer ze strony sklepu. Ta opcja dostawy jest możliwa w przypadku zakupu produktów cyfrowych (np. e-booków, audiobooków, dostępu do treści), czy voucherów. W tym przypadku zakupiony artykuł można pobrać na swoje urządzenie lub otrzymać na wskazany adres mailowy.
Koszty dostawy
Jaki czynnik ma najczęściej wpływ na to, że klient zdecyduje się na konkretny rodzaj dostawy? Zdecydowanie jest nim cena. Co zatem decyduje o koszcie dostawy? W przypadku firm kurierskich i pocztowych będzie to gabaryt towaru i jego ciężar. Im większa paczka, tym cena ulega podwyższeniu. Znaczenie ma też środek transportu i odległość od centrum logistycznego. Jeśli zakupiony towar będzie musiał być dostarczony drogą wodną lub powietrzną, koszty będą rosły. Wpływ na wzrost ceny ma też przewidywany czas dostawy. Niektóre firmy oferują dostawy w trybie priorytetowym lub weekendowym, co może być dużym, ale dodatkowo płatnym udogodnieniem.
Jak sprawdzić sposób dostawy?
Na początku warto zauważyć, że konkretny sklep internetowy może oferować tylko kilka rodzajów dostaw spośród wszystkich możliwości istniejących na rynku. Jak sprawdzić, który sposób dostawy jest dostępny w danym miejscu? Informacje na temat metody i kosztów transportu często umieszczane są w odrębnej zakładce u dołu witryny sklepu internetowego. Osoby chcące zaoszczędzić, właśnie tu znajdą wytyczne dotyczące bezpłatnych warunków dostawy – jeśli sklep takie wprowadził. Decyzję o rodzaju dostawy podejmuje się w czasie podsumowania zamówienia. Wtedy, zazwyczaj obok możliwych wariantów umieszczone są ich koszta. Ostatecznie to klient wskazuje, która z metod dostawy najbardziej mu odpowiada – biorąc pod uwagę wady i zalety każdej z nich.
Kody rabatowe premium














