Blue Monday promocje

 

Stosunkowo świeżym  i niezwykle zagadkowym terminem we współczesnej psychologii jest Blue Monday. Dla jednych jest to pseudonaukowa próba osiągnięcia sławy przez jego twórce, a dla innych bardzo ciekawa i sprawdzająca się w życiu teoria. Co oznacza Blue Monday? Czym jest Blue Monday?

Mimo, że powszechnie zaczęto w Polsce używać zwrotu Niebieski Poniedziałek, etymologia tego słowa jest nieco inna. Oznacza raczej Smutny Poniedziałek, bowiem w języku angielskim przymiotnik blue oznacza również „smutny”, „przygnębiony”. Niezależnie od tego jak powszechnie będziemy tłumaczyć sobie Blue Monday, dzień ten jest coraz bardziej popularny. 

Zjawisko społeczne pojawiło się w 2004 roku dzięki teorii Cliffa Arnalla, brytyjskiego psychologa, który opracował specjalny wzór do określenia najbardziej depresyjnego dnia roku. Uwzględnił przy tym takie czynniki jak:

    • czynniki meteorologiczne (niskie nasłonecznienie i krótki dzień)

    • czynniki psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych)

    • czynniki ekonomiczne (kończące się terminy płatności kredytów za zakupy świąteczne)

Blue Monday - Kody rabatowe

Mimo, że w teorii Arnalla jest mnóstwo rzeczowych argumentów, świat nauki nie traktuje tej tezy jako coś co można uznać za odkrycie naukowe. Wielu naukowców sądzi, że teoria powstała po to, aby napędzić gospodarkę i poprawić humor konsumentom poprzez masowe zakupy towarów sprawiających przyjemność. W sklepach faktycznie organizowane są promocje, rabaty i wyprzedaże. Coraz więcej markowych sklepów przystępuje do akcji Blue Monday wyprzedaż czy promocje Blue Monday.  Świat reklamy doskonale radzi sobie z tym „poprawianiem humoru konsumentom” prezentując coraz bardziej atrakcyjne spoty promocyjne.

Czy rzeczywiście Blue Monday to tylko marketingowy chwyt, aby pobudzić spadającą sprzedaż w sklepach po świętach Bożego Narodzenia? Przyjrzyjmy się bliżej teorii Cliffa Arnalla. Styczeń zawsze był miesiącem postanowień noworocznych. W pierwszej połowie stycznia większość z nas chociaż próbuje i stara się je zrealizować. Doskonale jednak wiemy, że w drugiej połowie stycznia duża cześć z nas odpuszcza postanowienia i zaczyna się etap zawodu i rozczarowania. Pogoda za oknem zwykle nas nie rozpieszcza, a do wiosny okazuje się, że jest jeszcze dalej niż bliżej. Studenci rozpoczynają sesje, mają dużo nauki i stresu. W firmach pracownicy w związku z planowaniem bardzo często ambitnych celów na nowy rok również są bardziej rozdrażnieni i zestresowani. Biorąc to wszystko pod uwagę może w teorii Cliffa Arnala jest jednak sporo racji? Nawet jeśli sklepy dość mocno tę teorię wykorzystują, może mimo wszystko warto w te najbardziej przygnębiające dni w roku jednak kupić sobie coś przyjemnego? Może to być ładna bluzka, buty, perfum czy gra komputerowa. Jeśli dodamy do tego atrakcyjne ceny produktów i usług w ten dzień może się okazać, że smutny poniedziałek będzie naszym szczęśliwym poniedziałkiem.

Blue Monday kiedy?

Wyjaśnijmy zatem kiedy jest Blue Monday. Zgodnie z teorią Cliffa Arnalla smutny poniedziałek przypada zawsze na trzeci poniedziałek stycznia.

    • Blue Monday 2021 – 18 stycznia 2021

    • Blue Monday 2022 -  21 stycznia 2022

Osoby, które nigdy nie zwracały uwagi na to zjawisko, warto aby odnotowały sobie w swoim kalendarzu trzeci poniedziałek roku i sprawdziły czy faktycznie jest w tym okresie wyjątkowo depresyjnie. Warto również sprawdzić na ile miła i przyjemna niespodzianka zakupowa może poprawić nam w ten dzień humor.

Blue Monday a zakupy 

Mimo, iż Blue Monday nie jest oficjalnym świętem zakupowym, coraz częściej kojarzy nam się z szalejącymi obniżkami cen. Są wyprzedaże, promocje, kody rabatowe w coraz większej ilości sklepów. W Blue Monday zakupy są zatem bardzo przyjemne, jakby na poprawę humoru. 

Blue Monday sklepy, które biorą udział w akcji (tylko przykładowe):

    • Answear

    • Modivo

    • Guess

    • Orsay

    • Quisque

    • Reserved

    • Wółczanka

    • New Balance

    • CCC

    • Sephora

    • Douglas 

Najbardziej depresyjny dzień w roku i zniżki w ulubionych sklepach nawet do 70%? Jak widać w bardzo łatwy sposób można sobie poradzić z przygnębieniem. Depresyjny poniedziałek dzięki akcjom rabatowym w dużej mierze zależy od nas. Jeśli zaplanujemy na ten okres kilka przyjemnych chwil, między innymi zakupowych, to łatwiej nam będzie szczęśliwie przejść przez doskwierający i wszechobecny smutek.

Popraw sobie humor udanymi zakupami w korzystnych cenach!

Powiązane artykuły