Czy gaz pieprzowy jest legalny?

 

Każdy człowiek ma prawo do samoobrony w momentach zagrożenia życia lub zdrowia. Należy jednak znać przepisy, aby nie narobić sobie problemów. Jednym z najpopularniejszych akcesoriów służących do obrony własnej jest gaz pieprzowy. W tym miejscu najczęściej pada pytanie czy posiadanie gazu pieprzowego jest legalne?. Otóż zgodnie z artykułem 11 ustawy o broni i amunicji gaz pieprzowy jest całkowicie legalny i można go kupić w każdym sklepie z bronią. Nie ma praktycznie żadnych przeciwskazań przy zakupie. Jedyne o co może zapytać sprzedawca to dowód osobisty kupującego.

Jeśli chodzi o gaz pieprzowy przepisy są zatem jasne. Nie oznacza to jednak, że możemy używać tej broni w dowolnym momencie. Nieuzasadnione użycie gazu może przysporzyć nam dużych problemów. Należy pamiętać, że broń można używać tylko i wyłącznie w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia własnego i bliskich. Gaz pieprzowy do samoobrony sprawdza się jednak doskonale. O jego działaniu oraz sposobie użycia piszemy poniżej.

Jak używać gazu pieprzowego?

Nie jest tajemnicą, że gaz obezwładniający jest skutecznym środkiem służącym do samoobrony. Warto zapoznać się jednak z zasadami użytkowania, aby w trakcie konieczności jego użycia nie być zaskoczonym. Po zakupie należy zapoznać się z instrukcją obsługi, ulotką wskazującą na skład gazu pieprzowego, tego jakie mogą być konsekwencje nieprawidłowego zastosowania. Koniecznie należy wypróbować broń na wolnej przestrzeni i sprawdzić jaki jest zasięg działania. Mimo, że używanie gazu pieprzowego jest stosunkowo prostym zadaniem, to w chwili zagrożenia musimy dodać również emocje, strach i panikę. Dlatego też wypracowanie nawyku sięgania po gaz pieprzowy jest kluczowe. To musi być czysty automatyzm poparty wielokrotnymi próbami, włącznie z naciśnięciem przycisku.

Gaz pieprzowy ze względu na swoje niewielkie gabaryty może być noszony praktycznie wszędzie. Zmieści się do kieszeni, torebki czy plecaka. Zalecamy jednak, aby znaleźć miejsce w łatwo dostępnym miejscu. Zwykle najlepiej sprawdza się kieszeń kurtki lub jakaś wewnętrzna kieszonka. Chodzi o to, aby w chwili zagrożenia nie szukać broni w torebce czy plecaku.

Chcąc użyć gazu pieprzowego zastosuj zasadę zaskoczenia. Nie ostrzegaj napastnika przed użyciem gazu, bo może się to skończyć wytrąceniem Ci gazu z ręki. Im bardziej zaskoczysz przeciwnika tym lepiej. Pamiętaj też, że gaz pieprzowy powinien być użyty precyzyjnie, a więc prosto w twarz atakującego.

Kobieta broniąca się za pomocą gazu pieprzowego

Działanie gazu pieprzowego

Skutki gazu pieprzowego są zwykle przykre dla napastnika, ale nie zagrażające jego życiu. Rozpylona substancja działa natychmiastowo. Powoduje u napastnika łzawienie oczu, podrażnienie skóry, pieczenie, kaszel i trudności z oddychaniem.  Napastnik może być nawet chwilowo oślepiony co zdecydowanie ułatwi Ci ucieczkę lub wezwanie pomocy. Objawy użycia gazu utrzymują się od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i wystarczająco obezwładniają napastnika. Skuteczność gazu pieprzowego jest 100%, a więc nie ma człowieka, który byłby odporny na działanie tej broni.

Rodzaje gazów pieprzowych

  • Gaz pieprzowy strumień – ten rodzaj gazu wymaga największej precyzji i czasami początkującym jest trudno się z nim oswoić. Należy wycelować go prosto w twarz przeciwnika. Nie jest podatny na działanie wiatru i ma największy zasięg.
  • Gaz pieprzowy żel – ten środek po użyciu przylega do trafionej powierzchni oraz zwiększa swoją objętość tworząc pianę.
  • Gaz pieprzowy stożek – ma najmniejszy zasięg, tworzy się chmura rozproszonego gazu. Najłatwiejszy w użyciu, ale w związku z rozproszonym gazem jest niestety podatny na działanie wiatru. Zaletą jest to, że nie trzeba wycelować prosto w twarz przeciwnika.

Gaz pieprzowy na psy

Specyficznym rodzajem gazów pieprzowych jest gaz przeciw psom. W sytuacji zagrożenia, gdy atakuje nas duży i agresywny pies mamy marne szansę na ucieczkę. Zwykle próby te kończą się bardzo źle dla człowieka. Gaz do obrony przed psami jest najlepszym rozwiązaniem. Warto odnotować, że jest to broń, która zakłada obezwładnienie zwierzęcia, a nie  uszkodzenie jego ciała. Specjalne gazy przeciw psom zawierają mniej kapsaicyny i mniejsze stężenie OC niż te produkowane z myślą o ludziach.

Sprawdź kupony promocyjne na gaz pieprzowy i inne artykuły do samoobrony w Broń.pl