Koszt wykończenia kuchni

 

Wielu z nas często zastanawia się ile kosztuje nowa kuchnia. Liczymy skrupulatnie koszty pomalowania ścian i sufitu, płytek połogowych i ściennych, całego wyposażenia AGD, mebli, zlewu, oświetlenia i akcesoriów. Obliczenia wielokrotnie nadal nic nam nie mówią. Spróbujmy zatem policzyć wszystko razem w oparciu o kalkulatory budowlane, opinie fachowców oraz własne doświadczenia.  Pamiętajmy, że urządzenie kuchni w małym mieszkanku w bloku znacznie będzie się różnić kosztowo od dużej kuchni w domu 300m2. Dla potrzeb obliczeń przyjęliśmy zatem kuchnię o wielkości 12 metrów, a więc standardową wielkość w nowo budowanych domach. Przyjmujemy, że dom jest wykończony w stanie deweloperskim ze zrobionymi gładziami na ścianie i wylewkami na podłodze.

Wykończenie kuchni na potrzeby tego artykułu nie będzie zawierało prac wykonanych na etapie budowy domu, a więc instalacji hydraulicznych i elektryki. Warto również pamiętać, że jakość materiałów może różnić się w zależności od oczekiwań inwestora. Jedni mogą patrzeć na to, jak wykończyć kuchnię tanio, a inni wolą nie oszczędzać na tym pomieszczeniu.

Kupony rabatowe do OBI

Wykończona kuchnia

Elementy wyposażenia kuchni

Nowoczesne płytki kuchenne – 4080 zł z montażem

W przypadku wyboru materiału na podłogę w kuchni nie powinno być problemów. W 90% przypadków najlepiej sprawdzają się płytki. Średniej jakości płytki z marketu budowlanego kosztują 55 zł za m2. Do tego należy doliczyć fugi, klej oraz preparat gruntujący. Warto kupić nieco więcej płytek, ze względu na docinki końcówek. Za same płytki średniej klasy z dodatkami zapłacimy około 780 zł. Do tego doliczyć należy koszt robocizny, która z roku na rok jest coraz droższa. W przypadku naszej kuchni prawdopodobnie zapłacimy profesjonalnej firmie około 150 zł za m2, a więc 1800 zł. Analogicznie liczymy koszty wyłożenia płytkami ścian (tylko te najbardziej narażone na zabrudzenia powierzchnie). Tutaj mamy do czynienia z kosztem około 1500 zł.

Kupony rabatowe do Castoramy

Malowanie kuchni – 2000 zł z robocizną

Pomalowanie kuchni 12 m2 nie powinno stanowić problemu, jest to szybka praca dla sprawnego malarza. Warto wziąć jednak pod uwagę dobrej jakości farbę lateksową, z uwagi na wilgotne pomieszczenie.

Meble na wymiar do kuchni – 12000 zł z montażem i blatem

Do kalkulacji przyjęliśmy meble produkowane na wymiar pod naszą kuchnię, co jest znacznie bardziej praktyczne oraz efektowne. Oczywiście można alternatywnie kupić gotowy zestaw mebli do kuchni nawet za 800 zł, jednak w przypadku wykańczania nowego domu nie jest to optymalne.

Sprzęt AGD do kuchni – 5600 zł

Do kalkulacji przyjmujemy lodówkę do zabudowy w cenie 1800 zł, elektryczną płytę ceramiczną za 1100 zł, piekarnik do zabudowy za 1100 zł, zmywarkę do zabudowy za 1300 zł oraz okap za 300 zł. Nie oszczędzamy na tych sprzętach, ale też nie „szalejemy” na zakupach z wydatkami.

Zlew i bateria – 500 zł

Armaturę zakupimy w popularnych marketach budowlanych, aby zaoszczędzić nieco grosza. Za dwukomorowy zlewozmywak zapłacimy zatem 260 zł, natomiast dobra bateria będzie kosztowała 160 zł. Do tego doliczyć trzeba wężyki, syfon i odpływ za 80 zł. Nie wliczamy montażu, bo prawdopodobnie montować będzie to ekipa, która będzie zakładała szafki kuchenne. Armaturę można również zamontować samemu przy pomocy kogoś znajomego. Nie powinno być z tym problemu

Oświetlenie kuchenne -  250 zł

Do kalkulacji przyjęliśmy montaż lampy sufitowej średniej klasy bez montażu elektryka. Tak proste zadanie prawdopodobnie będziemy w stanie wykonać sami lub z pomocą kogoś znajomego.

Kupony rabatowe do Leroy Merlin

Wykończona kuchnia 2

Kupony rabatowe do IKEA

Podsumowanie

Koszt wykończenia kuchni ze stanu deweloperskiego do stanu pod klucz o wielkości 12 metrów kwadratowych to średni koszt 24.300  zł. Warto pamiętać, że poza zamówieniem kuchni na wymiar u stolarza kosztorys opierał się o standardowe ceny w marketach budowlanych takich jak Leroy Merlin, Obi, Castorama czy IKEA. W przypadku robienia zakupów w dedykowanych salonach z kuchniami prawdopodobnie cena mogłaby wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Jeśli do kosztorysu wliczylibyśmy również stół z 4 krzesłami (niekiedy jest elementem wyposażenia kuchni, a niekiedy jadalni) oraz kilka akcesoriów kuchennych koszt wzrósłby do 26.000 zł.

Sprawdź ofertę w wybranych sklepach i odmień swoją kuchnię w atrakcyjnej cenie!