Styl skandynawski czym się charakteryzuje?

 

W aranżacji wnętrz często spotykamy się z pojęciami stylu, który określa estetykę danego wnętrza. Składają się na nią zarówno meble, kolory, materiały czy dodatki.  Najbardziej popularne style to styl skandynawski, rustykalny, retro, industrialny, prowansalski, marynistyczny czy toskański. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu pierwszemu. Jeśli chodzi o cechy stylu skandynawskiego i doszukanie się jednego słowa, którym można określić jego charakterystykę, można użyć słowa prostota. Tak właśnie tworzone są wnętrza w oparciu o styl skandynawski. Dominują jasne barwy, najczęściej kolor biały, a także odwołania do natury. 

Kolory w stylu skandynawskim sprawiają, że jest to raczej styl chłodny.  Mamy tu do czynienia zwłaszcza z bielą oraz szarością i beżem. Chłodne barwy ocieplają najczęściej dodatki drewniane. Ważne są też kolorowe dodatki, które znacznie ożywiają wnętrza i nadają im charakteru. Pastelowe barwy w kontraście z bielą lub szarością są charakterystyczne dla stylu skandynawskiego. Kolory skandynawskie będące dodatkiem do koloru głównego to najczęściej turkus, błękit, mięta, zieleń i delikatny róż.

Wystrój w stylu skandynawskim

Tkaniny w stylu skandynawskim to przede wszystkim materiały naturalne. Dominuje len, bawełna oraz juta. Często występują również narzuty z grubym splotem. Tkaniny skandynawskie sprawiają, że wnętrza są harmonijne i stylowe. Ważne jest również drewno, które bez wątpienia podkreśla istotny w tym stylu związek z naturą.

Jednym z najważniejszych elementów stylu skandynawskiego jest stół, który zwykle znajduje się w centralnej części salonu lub jadalni. Warto pamiętać, że domy skandynawskie są bardzo rodzinne i najczęściej urządzanie wnętrza zaczyna się właśnie od stołu. Dominują drewniane stoły o prostej, minimalistycznej formie.

Warto również podkreślić rolę kominka w stylu skandynawskim. Jako że sam nurt wywodzi się z krajów delikatnie mówiąc chłodnych, kominek jest doskonałym uzupełnieniem całości. Jego forma jest oczywiście prosta i nowoczesna.

Meble skandynawskie do salonu

Styl skandynawski znajduje swoje zastosowanie w każdym pomieszczeniu domowym. W tym artykule chcemy podkreślić jedynie elementy centralnej części domu jaką jest salon. Poza omawianym stołem najczęściej znajdującym się na środku salonu/jadalni i kominkiem ważną rolę odgrywają sofy skandynawskie. Ich wygląd jest bardzo charakterystyczny. Proste kształty, drewniane nogi, naturalne tkaniny i wygodne siedziska. Za dobrej jakości sofy 2-3 osobowe w stylu skandynawskim zapłacimy minimum 2000 zł. Charakterystyczne są również krzesła w stylu skandynawskim. Ich minimalizm i prostota urzeka fanów stylu, którzy są w stanie zapłacić nawet ponad 1000 zł za 1 krzesło.

Ważnym uzupełnieniem salonu są bez wątpienia pufy w stylu skandynawskim. Pudrowy róż, błękit czy turkus to dominujące kolory tkanin używanych do produkcji pufy. Tego typu meble są poręczne i mobilne, mogą być wykorzystywane jako podnóżek podczas błogiego wypoczynku. Nogi najczęściej wykonane są z wysokiej klasy drewna. Pufy skandynawskie kosztują najczęściej nieco ponad 500 zł.

Wystrój w stylu skandynawskim

Jeśli chodzi o dodatki w stylu skandynawskim należy pamiętać, że pełnią bardzo ważną rolę w tym nurcie. W obliczu prostoty wnętrz jako całokształtu to one nadają pomieszczeniom charakteru. Najczęściej wykorzystuje się poduszki w stylu skandynawskim, różnego rodzaju koce czy narzuty. Poza tym dodatkami w stylu skandynawskim często są świece, które śmiało można wykorzystywać do dekoracji salonu, kuchni, sypialni, a nawet łazienki.

Idealny skandynawski salon to przestronne wnętrze utrzymane w jasnych kolorach, które jeszcze tę przestrzeń optycznie powiększają. Często salon łączony jest z aneksem kuchennym, aby uzyskać dodatkowe miejsce. W salonach często spotkać można charakterystyczną lampę stojącą, która podkreśla prostotę i ociepla wnętrze swoim światłem. Nowoczesne meble w stylu skandynawskim, często spotykane w projektach architektów wnętrz to również szafa i regał z białego drewna.

Warto pamiętać, że prawdziwe, naturalne meble skandynawskie kosztują sporo. Nie można ich mylić z modelami z sieciówek, które oferują niskiej jakości produkty. Warto również pamiętać, że tego typu meble są ponadczasowe i najczęściej przechodzą z pokolenia na pokolenie. Inwestycja jest zatem godna przemyślenia.

Jeśli szukasz sposobu, który pomoże Ci oszczędzić na kupnie mebli skandynawskich, koniecznie sprawdź kupony rabatowe do sklepów wymienionych na dole tego artykułu. Kody rabatowe, które mamy pozwolą Tobie kupić meble skandynawskie taniej nawet o 20%: