Polecane biografie

 

Wśród różnych, dostępnych gatunków książek na szczególną uwagę zasługują biografie. Ich popularność rośnie z roku na rok, podobnie ilość wydawanych pozycji. W czym tkwi ich siła? Przede wszystkim autobiografie zawierają fakty z życia znanych osób, o których chcielibyśmy dowiedzieć się nieco więcej.

Najlepsze autobiografie to takie, które zawierają nie tylko opis wydarzeń historycznych, w których brały udział znane osoby, ale również posiadają wkomponowane opisy nieznanych powszechnie anegdot czy subiektywne poglądy bohatera książki na dany temat.

Najlepsze biografie to te, które czytamy z zapartym tchem i nie możemy odkleić się od lektury. Zazwyczaj w treści znajdziemy opisy dokładnie obrazujące klimat ówczesnych wydarzeń. Świetna książka biograficzna to również taka, która udowadnia, że najlepsze historie pisze samo życie.

Według nas biografia to dobra książka na wakacje.  Mając nieco więcej wolnego czasu możemy poznać wiele znanych postaci i przyjrzeć się im z nieco innej perspektywy. To co mówi się w mediach czy prasie o gwiazdach, aktorach, sportowcach czy naukowcach często obarczone jest nutką subiektywizmu oraz popularności opisywanej osoby. W przypadku autobiografii bohater może odnieść się do danych kwestii w taki sposób, w jaki chce. Może na przykład skraść serca czytelników, pomimo, że nie był wcześniej lubiany. Książki biografie zyskują popularność, jednak należy pamiętać, że dużo zależy od pisarza. Lekkie pióro, zabawne wstawki czy nieznane dotąd anegdoty zwiększają atrakcyjność książki.

Czytanie książki 

Rodzaje biografii

Chcielibyśmy przedstawić Wam po kilka pozycji biografii podzielonych ze względu na zajęcie/dokonania bohatera. Oczywiście wybór jest subiektywny, a nasz wpis na blogu ma jedynie skłonić Was do poszukania inspiracji książkowej.

Biografie sportowe

  • Ja, Ibra – David Lagercrantz ukazał w biografii postać wojownika, niegrzecznego chłopca z rodziny imigrantów, którzy zadomowili się w Szwedzkim miasteczku. Zlatan Ibrahimović to żywa legenda piłki nożnej, zawodnik, który nie miał lekkiego życia, a mimo to osiągnął sukces. Ekscentryczny piłkarz opowiada o początkach swojej kariery oraz o świecie wielkiej piłki w swoim, kontrowersyjnym stylu.
  • Wójt. Jedziemy z frajerami!. Całe moja życie – biografia kontrowersyjnego trenera, który zdobył srebrny medal olimpijski w piłce nożnej. Książkę czyta się jednym tchem. Anegdoty Janusza Wójcika są pisane w lekkim stylu, a można by z nich stworzyć biografie kilkunastu osób.
  • Jakub Błaszczykowski. Kuba” – biografia jednego z najlepszych piłkarzy reprezentacji polski ostatnich lat. Tragiczne dzieciństwo i walka o lepsze jutro opisana przez Kubę oraz kolegów i trenerów z boiska.

Biografie naukowców

  • 30 sekund o Stephenie Hawkingu – biografia najwybitniejszego fizyka teoretycznego od czasów Alberta Einsteina. Niezwykła postać, która przez ponad 40 lat kariery zajmowała się czarnymi dziurami i grawitacją kwantową. Bez wątpienia jeden z najwybitniejszych umysłów XX wieku.
  • Ferdinand Porsche. Ulubiony Inżynier Hitlera – słynna biografia jednego z najwybitniejszych konstruktorów XX wieku. Twórca między innymi Volkswagena Garbusa znany jest dziś raczej z tworzenia świetnych samochodów osobowych, jednak inżynier zasłynął również jako geniusz militarny. Również na tym polu osiągnął niemniejsze sukcesy.

Biografie muzyków

  • Somebody to Love. Życie, śmierć i spuścizna Freddiego Mercury’ego – niezwykła biografia legendy. Książka odsłania szokujące i nieznane fakty z życia artysty. Opowieść o wielkiej muzyce oraz historii AIDS. Obok tej lektury nikt nie przejdzie obojętnie.
  • Uniwersalny tom. Historia mojego życia.  długo wyczekiwana biografia jednego z najbardziej zasłużonych gitarzystów. Carlos Santana opisuje początki, kiedy grywał w barach ze striptizem w Tijuanie, wspomina występ na przystanku Woodstock, a także opowiada o życiu duchowym. Biografia opisana z nutką humoru, pisana lekkim językiem.

Biografie aktorów

  • De Niro – biografia jednego z najwybitniejszych aktorów w historii kina. Nagradzany wielokrotnie za kreacje aktorskie w takich filmach jak Ulice Nędzy, Ojciec Chrzestny II, Taksówkarz, Łowca jeleni czy Wściekły byk. Aktor opowiada o początkach kariery, życiu rodzinnym i relacjach z innymi, wybitnymi postaciami Holywood.
  • Marylin i JFK – opowieść o najbardziej pożądanej gwieździe Holywood oraz o jej romansie z charyzmatycznym prezydentem Stanów Zjednoczonych. W biografii znajdziesz portret niebezpiecznej Ameryki, a w tle niemal usłyszysz słynne „Happy Birthday”

Biografie gwiazd to z całą pewnością lektury, które czyta się szybko i przyjemnie. Mamy okazje poznać naszych ulubionych sportowców, aktorów czy muzyków z nieco innej strony.  Bez wątpienia biografie znanych ludzi to doskonały pomysł na prezent dla kogoś z rodziny czy znajomego. Koszt takiej książki to zwykle kilkadziesiąt złotych, a ryzyko, że się nie spodoba jest niewielkie.

Wiesz już, którą biografię chcesz przeczytać? Jeśli nie masz jej w domowej bibliotece to pora na zakup! Nasz serwis jest po to, aby kupować taniej. Dlatego koniecznie sprawdź, czy mamy kupony rabatowe na wybrane tytuły. Może uda Ci się oszczędzić!

Sprawdź kupony rabatowe do księgarni, w których kupisz polecane biografie: