W czym biegać zimą?
Bieganie zimą ma swoją specyfikę i choć wielu amatorów tego sportu nie zwraca uwagi na specjalne obuwie, to jednak warto zdobyć chociaż podstawową wiedzę na temat idealnych butów na tę porę roku. Wielu ekspertów twierdzi, że dobre buty do biegania to takie, w których jest nam wygodnie i przede wszystkim bezpiecznie. Trudno zgodnie z tą teorią kategoryzować obuwie do biegania na letnie i zimowe. Po prostu mają spełniać swoją funkcję. Jakie buty do biegania zimą zatem warto kupić?
Naturalnie biegając po śliskiej nawierzchni, a często tak właśnie jest w chłodniejsze dni – lód, śnieg, błoto – musimy wziąć pod uwagę, że nie trudno o upadek. Buty do biegania zimą powinny posiadać zatem stabilną podeszwę. W tego typu butach zwykle stosuje się nieco bardziej agresywny bieżnik, który jest zresztą wykonany z innej gumy, bardziej przyczepnej. Małe wypustki i chropowata powierzchnia to klasyczne cechy jakie posiadają buty do biegania na zimę. Poza tym drugą istotną cechą charakterystyczną butów zimowych do biegania jest specjalna membrana wodoodporna, dzięki której do środka nie powinna przedostawać się wilgoć. Buty do biegania w zimie mają również bardziej zabudowaną cholewkę co ma ograniczyć przedostawanie się zimnego wiatru do środka buta.
Głównym zadaniem obuwia zimowego do biegania jest zatem ograniczenie przemakania, komfort termiczny oraz dobra przyczepność na każdym podłożu , dzięki odpowiednim bieżnikom. Jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę Google frazę „buty do biegania zima” ku naszemu zaskoczeniu nie pojawią nam się typowe produkty nazwane jako „zimowe”. W przypadku butów nie ma takiego sztywnego podziału jak na przykład w przypadku opon, jest bardziej umowny. Musimy zatem kierować się rozsądkiem i dobierać obuwie zgodnie z kilkoma zasadami opisanymi powyżej.
Bogaty wybór butów nadających się do biegania zimą oraz porady ekspertów dostępne są w sklepie SklepBiegacza.pl. Polecamy tam zajrzeć, jeśli jesteś w trakcie poszukiwań. Aktualne promocje i kody rabatowe do SklepBiegacza.pl znajdziesz tutaj.
Buty zimowe do biegania
Jeśli Twoim ulubionym środowiskiem treningowym jest las, łąka czy trasy nieutwardzone to z całą pewnością musisz zwrócić uwagę na podeszwę. O ile w lecie nie ma większego problemu, żeby biegać w tych samych butach po asfalcie oraz lesie, tak zimą zwykłe buty na asfalt mogą okazać się niebezpieczne w plenerze. Dobrym rozwiązaniem na bieganie po lesie powinny być buty do biegania zimą Asics Gel-Sonoma 3 G-TX. Ten model charakteryzuje się nieprzemakalnością oraz dobrze oddycha. Zapewnia ciepło i optymalną wilgotność. Poza tym specjalny bieżnik powoli bezpiecznie biegać po ścieżkach leśnych. Wpisując w Google „buty do biegania zimą Adidas” czy „buty do biegania zimą Nike” również znajdziesz kilka dobrych modeli, które sprawdzą się w warunkach zimowych. Musisz jednak wybierać te modele, które posiadają agresywny bieżnik. Pamiętaj, że regulacje termiczną możesz zawsze kontrolować poprzez grubość skarpety.
Istnieje również pewien typ butów dla profesjonalnych biegaczy, którzy trenują w górach. W tym przypadku buty biegowe zimowe muszą być wyposażone w specjalne kolce, które będą wbijać się w lód osiągając dobrą przyczepność. Tego typu buty są jednak przeznaczone dla zdecydowanie niewielkiego odsetku wszystkich biegaczy. Dla amatorów trenujących na asfalcie lub w lesie raczej tego typu rozwiązanie uznać można za przesadzone.
Warto pamiętać, że 90% treningów zimą odbywa się po zmroku. Kiedy wracasz z pracy lub szkoły zwykle jest już ciemno. Podobnie rano przed wyjściem z domu. Dlatego też buty biegowe na zimę powinny być stabilne i mieć dobrą podeszwę. Nigdy nie wiesz czy przypadkiem nie nadepniesz na kawałek śliskiego chodnika czy kałuży.
Przymierzając się do sezonu zimowego warto zaopatrzyć się w cały sprzęt do biegania. Buty do biegania jesień zima to oczywiście podstawowy element, ale nie jedyny. Istotne również są odpowiednie skarpety. W ostatnim czasie popularne są wodoodporne skarpety, jednak zakładanie ich razem z obuwiem z membraną nie jest dobrym pomysłem. Sugerujemy albo jedno albo drugie rozwiązanie. Ważne ponadto, żeby wysokość skarpety była odpowiednia, a więc za kostkę. Silne, zimne wiatry nie są dobre dla zdrowia, warto zatem zakryć nieco większą powierzchnię nogi. Jeśli chodzi o skład to zimą dobrze sprawdzają się grubsze skarpety z domieszką wełny merino, które ogrzewają stopę nawet po kontakcie z wodą.