Jak wybrać hosting?

 

Hosting nazywany jest często parkingiem lub domem stron i sklepów internetowych. Jego wybór ma niebagatelny wpływ na sprawne działanie stron WWW, poczty e-mail a także efektów SEO. Na pytanie jaki hosting wybrać wielu przedsiębiorców odpowiada „obojętnie” lub „najtańszy”. Nie jest to jednak dobry kierunek. Z hostingiem jest podobnie jak z zakupem laptopa – musimy sprawdzić wszystkie parametry, aby dostosować go do naszych potrzeb. Polecany hosting przez daną firmę czy osobę może być całkowicie niedostosowany do naszych potrzeb. Dla jednego dobry hosting to taki, który ma w ofercie nielimitowany transfer danych i powierzchnię dyskową, bo na przykład prowadzi firmę z kilkudziesięcioma skrzynkami e-mail i każdego dnia poczta jest zapełniana „ciężkimi” rysunkami technicznymi ważącymi na przykład kilka-kilkanaście MB. Dla innego przedsiębiorcy, który prowadzi małą firmę i wystarczy mu w zupełności 4-6 GB powierzchni dyskowej nielimitowana wersja to nie jest najlepszy hosting. Koszt roczny zapewne będzie kilkukrotnie wyższy, a użytkownik nigdy nie wykorzysta tego co otrzymuje w ofercie. Dla przykładu nielimitowana wersja to w praktyce 200 lub 300 GB powierzchni. Użytkownik hostingu, który posiada 2 małe strony internetowe i 2 konta e-mail zużyje w ciągu 3 lat prawdopodobnie zaledwie kilka GB powierzchni. Może się zatem okazać, że płaci za niewykorzystane 295 GB powierzchni. Dlatego w niniejszym artykule postaramy się doradzić jaki wybrać hosting, aby być zadowolonym.

Kobieta z laptopem w serwerowni

Rodzaje hostingów

Wybierając hosting należy pamiętać o tym, że im większe są Twoje potrzeby, im więcej masz produktów w swoim sklepie internetowym, im większy ruch na Twoich stronach internetowych, tym lepszy hosting powinieneś wybrać. Co oznacza słowo lepszy w tym kontekście? Mamy do wyboru 3 charakterystyczne rozwiązania, które opisujemy poniżej:

Hosting dedykowany – to rozwiązanie dla najbardziej wymagających klientów. Otrzymujesz swoją dedykowaną maszynę, musisz zadbać o własny panel klienta i obsługę takiego hostingu. Jest to rozwiązanie najdroższe i najbardziej profesjonalne, ale skierowane raczej do naprawdę dużych sklepów i portali internetowych. Serwer dedykowany ma dużą moc, ale musisz zatrudnić specjalistę czuwającego nad poprawną pracą hostingu.

Hosting współdzielony – w tym rozwiązaniu dzielimy się 1 maszyną z dużą grupą użytkowników. Wykupując na przykład 6 GB powierzchni mamy do dyspozycji zaledwie ułamek zasobów hostingu. Nie mamy dostępu do maszyny i systemu operacyjnego. Wszystkim zarządzają administratorzy hostingu, a my otrzymujemy ograniczone możliwości. Zaletą z kolei jest wygoda, nie trzeba się na tym znać, mamy panel klienta i możemy zgłaszać awarię do biura obsługi klienta. Jest to skrajnie inne rozwiązanie niż hosting dedykowany, raczej skierowane do osób i firm z niewielkimi potrzebami w zakresie hostingu.

Hosting VPS – to rozwiązanie pośrednie pomiędzy tak zwanym dedykiem a hostingiem współdzielonym. Nie otrzymujemy fizycznie maszyny, ale mamy dostęp do systemu operacyjnego i wirtualnego serwera. Co prawda też współdzielimy 1 maszynę z innymi, ale mamy wydzielone konto VPS i możemy wykorzystać 100% zasobów, które są przydzielone tylko dla nas – na tym polega główna różnica pomiędzy VPS a hostingiem współdzielonym. Atutem VPS jest umiarkowana moc oraz rozsądna cena, a do minusów zalicza się trudność w zarządzaniu. Bez specjalisty, który zajmie się zarządzaniem infrastrukturą naszego VPS-a nie damy sobie rady. 

Parametry hostingu

Wybierając hosting musimy zwrócić uwagę na jego parametry, ale również specyficzne cechy, obsługę i inne elementy. Poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę kupując dobry hosting, a co nie ma kompletnie znaczenia przy wyborze.

  • Procesor – warto wziąć ten parametr pod uwagę w przypadku zakupu hostingu dedykowanego. W przypadku serwerów współdzielonych wykorzystanie procesora to tylko chwyt marketingowy. A zatem 90% użytkowników nie musi tego analizować, wystarczy kierować się ogólnymi opiniami na zasadzie czy hosting „nie muli”.
  • Pamięć RAM – ten aspekt już ma wielkie znaczenie, zwłaszcza dla użytkowników instalujących na swoich stronach wymagające wtyczki. Z doświadczenia wiemy, że 128 MB może okazać się niewystarczające. Lepiej poszukać hostingu, który oferuje minimum 256 MB.
  • Przestrzeń dyskowa – ten parametr ma ogromne znaczenie, bo od niego zależy cena. Większość firm usługowych nie wykorzystuje nawet 10GB powierzchni. Sklepy początkujące mogą zadowolić się 10-20 GB powierzchni. Warto zapytać hostingodawcę jakie są możliwości zwiększenia pakietu w razie większych potrzeb i z jakimi kosztami się to wiążę.
  • Transfer – dla początkujących właścicieli stron i sklepów internetowych transfer 100GB w zupełności wystarczy. Im większy ruch na stronie, tym większy transfer będzie potrzebny, Warto zapytać hostingodawcę o wzrost kosztów przy zwiększaniu limitu transferu. Ten parametr dla większości użytkowników, którzy pytają o to jaki hosting wybrać (prawdopodobnie są zatem mniej profesjonalnymi użytkownikami) jest nieco mniej istotny niż przestrzeń dyskowa.
  • Darmowy certyfikat SSL – czasy, w których za certyfikat SSL płaciliśmy obowiązkową roczną opłatę już minęły. Niektórzy właściciele firm hostingowych nadal zachęcają do opłat za SSL, jednak coraz więcej operatorów daje możliwość łatwego i intuicyjnego zainstalowania certyfikatu za darmo. Warto zwrócić uwagę, czy hostingodawca pozwoli nam całkowicie za darmo dosłownie wyklikać SSL-a w paru krokach.
  • Kopie zapasowe – istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa naszych stron WWW. W przypadku omyłkowego usunięcia czegoś ze strony lub wdarcia się wirusa, ważne jest aby hosting oferował kopie zapasową. Warto zapytać jak często wykonywane są kopie, co jest poddawane kopii oraz jak długo przechowywane są kopie (na przykład czy minimum 7 dni).

Niezawodny hosting to taki, na którym nasze strony WWW będą działały bez przerw, nie będzie „mulił”, poczta nie będzie trafiała do spamu. Istotny jest również support. Warto zapytać na forach internetowych, grupach na FB, czytając artykuły na Blogach, jakie firmy hostingowe oferują szybką pomoc w razie awarii. Dobrym pytanie jest również jak hosting dba o aktualizacje PHP?

Sprawdź kupony rabatowe na hostingi w poniższych firmach: