Jaki alkomat kupić?

 

Zdarzają Ci się sytuacje, że po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu masz chwilę zwątpienia czy na pewno nie przekraczasz dopuszczalnej granicy 0,2 promila? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. Postaramy się podpowiedzieć jak wybrać alkomat i dlaczego tak ważne jest posiadanie tego sprzętu w bagażniku samochodowym. Istotne jest oczywiście, aby zdecydować się na wiarygodny alkomat. Wersje oferowane przez niektóre sklepy są tak niedokładne, że niewiele pomogą Ci w ocenie trzeźwości. 

Alkomat to sprzęt, który pomoże Ci realnie ocenić czy w danym momencie możesz wsiadać za kółko czy lepiej jeszcze trochę poczekać aż wytrzeźwiejesz. Nie jest zalecane przyjmowanie wartości i średnich obliczeń dla masy ciała. Podobnie jak ocena trzeźwości po samopoczuciu. Możesz być na wielkim kacu z rana i źle się czuć, ale mieć poziom 0,00 promila. I w drugą stronę, możesz czuć się świetnie, ale kontroli policyjnej nie przejdziesz bez konsekwencji.

Dobre alkomaty to te sprawdzone, które posiadają pozytywne opinie użytkowników. Pierwszym krokiem do zweryfikowania alkomatu jest zwrócenie uwagi na markę (oczywiście nie jest to gwarant sukcesu). Te marki, które są na rynku od wielu lat dają nam pewność, że produkt jest dopracowany. Warto zwrócić uwagę również na ilość pomiarów pomiędzy kalibracjami. Niektóre dają możliwość 300 pomiarów, a inne kilku tysięcy. Dla użytku domowego duża liczba w tym aspekcie nie ma większego sensu, ale dla alkomatu przeznaczonego dla firm warto zwrócić baczną uwagę na ten parametr. W przypadku firm ważny jest też czas oczekiwania pomiędzy pomiarami.

Polecany alkomat powinien mieć również umiarkowane koszty kalibracji. Zdarza się bowiem, że alkomaty w podobnym przedziale cenowym znacznie różnią się kosztami eksploatacji.

Mężczyzna kierujący autem

Jaki alkomat wybrać?

Przygotowaliśmy dla Was kilka alkomatów, które naszym zdaniem powinny spełnić oczekiwania użytkowe. Braliśmy pod uwagę zarówno cenę, koszt użytkowania, wygodę, dokładność pomiarów, opinie użytkowników, a także solidność wykonania alkomatu. Podzieliliśmy wybór na 3 grupy cenowe, tak aby doradzić Wam niezależnie od budżetu jakim dysponujecie.

Alkomat do 200 zł

Oba polecane alkomaty co prawda delikatnie przekraczają cenę 200 zł, (o 30-50 zł)  ale w promocji można je kupić za 199 zł:

  • ALCOSENSE Elite 3 – popularny alkomat, który swego czasu zwyciężył w konkursie alkomat roku do 300 zł organizowanym przez AutoMoto. Alkomat jest wyposażony w nowoczesne czujniki półprzewodnikowe. Jest wygodny i łatwy w obsłudze. Elite 3 daje możliwość wyboru różnych limitów dopuszczalnego stężenia alkoholu oraz posiada zapis ostatnich 9 wyników pomiarowych. Kolorowe komunikaty ułatwiają zrozumienie pomiaru. Wynik można otrzymać w miligramach lub promilach. Użytkownik powinien wydmuchiwać powietrze przez 6 sekund co zdaniem producenta daje gwarancje poboru powietrza z płuc. Konkurencyjne alkomaty w tej klasie, które dają możliwość krótszego pomiaru są może nieco wygodniejsze, ale za to mniej dokładne. Atutem alkomatu jest kieszonkowa wielkość. 11x5,1 cm oraz zasilanie przez standardowe baterie AAA.
  • Alkomat BACSCAN F-30 – to jeden z dokładniejszych alkomatów w tej cenie. Posiada platynowy sensor elektrochemiczny oraz wbudowany czujnik przepływu powietrza. Alkomat posiada wskazania do dwóch miejsc po przecinku, pamięć 10 ostatnich pomiarów, a także system powiadomienia o źle przeprowadzonym teście. Producent przewidział również funkcję powiadamiania o konieczności wykonania kalibracji, jednak daje opcje nielimitowanej ilości kalibracji przez 24 miesiące. Ten model również należy do podręcznych, jego wymiary do 11x3,5 cm.

Alkomat do 500 zł 

Oba poniższe alkomaty powinniśmy bez problemu dostać w cenie do 500 zł. Są to modele sprawdzone, polecane a także potwierdzone wysokimi opiniami wśród użytkowników:

  • Promiler al 9000 lite – to kolejny laureat wielu nagród w swoim przedziale cenowym. Przez wielu uznawany za najlepszy alkomat w kategorii do 500 zł oraz do 600 zł. Swoją renomę zdobył głównie dzięki bardzo precyzyjnemu systemowi pomiaru i stabilnemu czujnikowi elektrochemicznemu. Jest to alkomat określany mianem „technologii policyjnej”. Można nim wykonać 2000 pomiarów a kalibracja nie jest konieczna tak często jak w przypadku innych alkomatów w tej klasie. Alkomat posiada oprogramowanie pozwalające zweryfikować poprawne działanie sensora, a także stan naładowania baterii.
  • Alkomat Alcosense excel – zdobywca nagrody German Design 2018. Dokładny i charakterystyczny alkomat elektrochemiczny, posiadający dobre opinie i bardzo dobre parametry techniczne. To również model bazujący na czujnikach stosowanych przez policje w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Posiada 1,8 calowy kolorowy wyświetlacz LCD oraz wbudowaną opcję ustawienia dowolnego limitu w zależności od kraju w jakim wykonywane ma być badanie. Alkomat daje możliwość zapamiętania ostatnich 24 pomiarów. Wyeliminowano w nim ryzyko niedoszacowania wyniku testu.

Profesjonalny alkomat

Ta grupa alkomatów przeznaczona jest dla firm oraz użytkowników profesjonalnych, którzy wykonują duża ilość pomiarów w krótkim czasie. Ceny tego typu alkomatów najczęściej zaczynają się do 2000 zł. 

  • Andatech Prodigy S – wybraliśmy do polecenia ten alkomat między innymi z uwagi na bardzo intuicyjny sposób obsługi. Z całej gamy alkomatów profesjonalnych ten jest jednym z najprostszych w obsłudze. Pozwala zapamiętać 10.000 pomiarów wraz z danymi osoby przeprowadzającej badanie oraz osoby badanej. Idealnie sprawdza się zatem do wszelkiego rodzaju kontroli dużej ilości pracowników. Alkomat charakteryzuje się bardzo dużą dokładnością pomiaru (0,005%). Alkomat posiada również wyjście USB do przegrania danych na komputer.

Sprawdź kupony rabatowe do sklepów, w których kupisz opisane alkomaty: