Jaki dysk SSD kupić?

 

Przyspieszenie działania laptopa czy komputera stacjonarnego jest możliwe w bardzo prosty sposób. Wystarczy dokupić dysk SSD. Oczywiście nie jest to jedyny sposób, ale na pewno bardzo skuteczny. Na pytanie czy warto kupić dysk SSD odpowiedź może być tylko jedna – warto.  Twardy dysk SSD poprawia komfort pracy z dużymi, ciężkimi plikami, ale również zdecydowanie przyspiesza czas oczekiwania na odpalenie systemu operacyjnego. Podobnie w przypadku gier i aplikacji, posiadając dobry dysk wszystko powinno działać znacznie szybciej.

Jaki dysk SSD wybrać w obliczu dużego wyboru oferowanego przez sklepy z elektroniką? Zacznijmy od tego czym jest ów dysk SSD. Potocznie nazywany superszybkim dyskiem osiągającym zawrotne prędkości zapisu oraz odczytu danych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że szybki dysk SSD potrafi znacznie przyspieszyć nawet stary, zużyty komputer, dlatego jest tak ceniony. Można go nazwać najprostszym sposobem na usprawnienie swojego komputera. Jeśli chcesz zatem kupić szybki dysk do laptopa koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.

Dysk twardy komputera

Zalety dysku SSD

Poza opisanym powyżej skróceniem czasu dostępu do danych, dyski SSD mają jeszcze kilka zalet. Przede wszystkim są trwalsze i bardziej odporne na uszkodzenia niż tradycyjne dyski HDD, ponieważ nie mają ruchomych części – są to nośniki półprzewodnikowe.  Jest to dość istotna zaleta jeśli weźmiemy pod uwagę obawy przed utratą zapisanych danych na nośniku. Uszkodzenie dysku HDD niestety występuje dość powszechnie. Tu nie mamy aż takiego zagrożenia. Kolejną zaletą jest brak konieczności wykonywania defragmentacji, co w przypadku dysków HDD nie jest możliwe. W przypadku SSD czas dostępu do komórek pamięci jest zawsze taki sam, a więc defragmentacja jest zbędna.

Dysk SSD zalety:

  • Nawet kilkadziesiąt razy szybszy dostęp do danych
  • Brak ruchomych części
  • Cicha praca
  • Większa trwałość
  • Mniejszy zużycie energii

Polecane dyski SSD

Nie jest tajemnicą, że dobry dysk SSD przyspiesza pracę komputera, ale trzeba pamiętać, że biorąc pod uwagę cenę i pojemność to stare dyski HDD wypadają lepiej.  Skoro SSD są droższe warto chociaż w telegraficznym skrócie zapoznać się z dostępnymi modelami. W tym artykule przedstawimy tylko dyski 2,5 calowe, a pominiemy drugą technologię – M.2.

Dysk SSD jaki wybrać?

  • Dysk ssd crucial bx500 – ciekawa propozycja dla osób użytkujących komputer w sposób najbardziej popularny, a więc wykluczamy tu profesjonalistów. Wersja o pojemności 240GB kosztuje niecałe 200 zł. Deklarowana szybkość zapisu sięga 490 MB/s, a szybkość odczytu 540 MB/s. Podstawę dysku stanowi pamięć 3D TLC NAND.
  • ADATA utimate su750 – dyski te są objęte 3 letnią gwarancją i osiągają zadowalające ceny. Dysk o pojemności 256 GB można spokojnie kupić za mniej niż 200 zł. Nie opłaca się już kupować wersji 120 GB. Ten dysk ma nieco lepsze parametry od Cruciala jeśli chodzi o odczyt i zapis – odpowiednio 550 MB/s i 520 MB/s. Podobnie jak opisywany wyżej Crucial kości pamięci oparte są o 3D TLC NAND.
  • SanDisk ultra 3d 500 gb – tym razem nieco droższa propozycja, ale też nie wykraczająca poza granice rozsądku. 500 GB szybkiego dysku za niewiele ponad 300 zł. Ta seria charakteryzuje się bardzo pojemnymi dyskami, które bez problemu mogą całkowicie zastąpić dyski HDD, bowiem osiągają nawet wartość 2 GB. Ten dysk posiada wbudowany 4-kanałowy kontroler Marvell 88SS1074 wspomagany DDR3L i dodatkową pamięcią nCache 2.0. W tym przypadku szybkość zapisu oraz odczytu jest podobna jak w ADATA opisanego powyżej.
  • Samsung ssd 860 evo 500 gb – ten dysk jest jednym z najpopularniejszych w ofercie Samsunga. Ceniony przez klientów przede wszystkim za dobry stosunek jakości do ceny. A wahają się one w przedziale 350-380 zł. Zastosowana została w nim nowoczesna konstrukcja z pamięcią TLC V – NAND, która jest wspomagana przez technologię Intelligent TurboWrite. Co ciekawe dysk objęty jest aż 5-letnią gwarancją z wysokim TBW – 300 TB.

Powyższe propozycje są to dyski SSD chętnie kupowane przez klientów sklepów elektronicznych. Jeśli się na nie zdecydujecie prawdopodobnie nie będziecie narzekać. Zwłaszcza jeśli szukacie szybkiego dysku SSD do niewymagającej pracy.

Zobacz kupony rabatowe na dyski SSD w Media Expert

Kup dysk SSD w atrakcyjnej cenie i wprowadź swój komputer na wyższy poziom!