Jak zdrowo się odżywiać?

 

Popularne powiedzenie mówi o tym, że „jesteś tym, co jesz”. Ile w tym prawdy? Całkiem sporo! Nasze ciało, nawet, gdy wydaje nam się, że nie robimy kompletnie nic, cały czas jest w ruchu. W ludzkim organizmie bezustannie mają miejsce procesy, o których tak naprawdę nie myślimy. Układy takie, jak: pokarmowy, nerwowy, czy krwionośny, cały czas pracują. By nasze komórki mogły prawidłowo funkcjonować, potrzebują odpowiedniego paliwa. Jedzenie ma nie tylko nam smakować i tłumić poczucie głodu, ale przede wszystkim powinno być źródłem substancji odżywczych, witam i minerałów, dzięki którym łatwiej będzie nam zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Dlaczego warto zdrowo się odżywiać? Odpowiedź jest prosta: po to, aby w pełni korzystać z życia i czuć się dobrze we własnym ciele. Porady zdrowego odżywiania bardzo łatwo znaleźć w Internecie. Warto zasięgać informacji zamieszczanych przez ekspertów: dietetyków, lekarzy lub sklepy sprzedające zdrową żywność. Skomponowanie jadłospisu, na który składałyby się pełnowartościowe dania: takie, które są zarówno smaczne, jak i zdrowie, naprawdę nie jest trudne. Warto przestawić się na eko jedzenie i metodą tzw. „małych kroczków” zmienić nawyki żywieniowe całej rodziny – wszystkim wyjdzie to na zdrowie!

Kobieta przygotowująca zdrowy posiłek w kuchni

Zasady zdrowego żywienia

Nie musisz być specjalistą dietetyki, aby łatwo i szybko wprowadzić do swojego życia zasady zdrowego trybu życia – wystarczy zapoznać się i stosować wskazówki zawarte w piramidzie żywieniowej. U jej podstawy leży… aktywność fizyczna. I nie, nie chodzi o to, żeby z dnia na dzień zacząć uprawiać wyczynowo sport. Wystarczająca wydaje się być rekreacja: spacery, jazda na rowerze, fitness, taniec  lub pływanie – ważne, by ruch zajmował około 45 minut dziennie. Udowodniono, że najwięcej substancji odżywczych zawierają owoce i warzywa. Rekomenduje się, że powinny stanowić one nawet 50% produktów, które spożywamy na co dzień. Jakie zdrowe warzywa wybierać? Takie jak lubisz! Uważa się, że najwięcej witamin dostarczają warzywa zielone: sałaty, szpinak, cykoria, czy kapusta. Jednak, na dobrą sprawę, w każdym warzywie można znaleźć szereg składników, które będą miały zbawienny wpływ na pracę organizmu. Najzdrowsze warzywa i owoce to, takie, które są świeże i pochodzą z ekologicznych upraw. Pozbawione pestycydów i chemicznych ulepszaczy mogą być często spożywane na surowo i stanowić element jadłospisu nawet małych dzieci.

Kobieta ćwicząca na macie w pomieszczeniu

Regularne jedzenie warzyw i owoców ma pozytywny wpływ na samopoczucie, zdrowie, ale też… sylwetkę. Zaletą tych produktów jest to, że w stosunkowo sporej objętości, zawierają niewielką wartość kaloryczną. Jesteś łasuchem i masz czasem wrażenie, że Twój żołądek nie ma dna? Zacznij jeść więcej warzyw! Zachowasz na dłużej poczucie sytości, a przy tym będziesz w stanie zachować optymalny bilans kaloryczny, a co za tym idzie – nie przybierać na wadze.

Zastanawiasz się: „Dieta a słodycze – czy da się to pogodzić?”. Oczywiście, że tak. Najważniejsze, żeby znaleźć umiar lub poszukać zdrowych, słodkich zamienników. Bakalie, owoce, czy miód to zdrowe produkty, które śmiało mogą konkurować z przyciągającymi wzrok, ale przy tym niezdrowymi łakociami.

Oprócz ruchu, wprowadzenia do diety warzywa i owoców oraz ograniczenia słodyczy, kluczowym dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucie jest picie odpowiedniej ilości płynów. Poleca się, aby pić przez cały dzień, niewielkie ilości. Ile wody dziennie powinien wypijać dorosły człowiek? Według różnych źródeł powinno to być od 2 do 3 litrów – w zależności od płci, wagi oraz temperatury na zewnątrz oraz aktywności fizycznej.

Sklep ze zdrową żywnością online

Podjąłeś decyzję o zmianie stylu życia na lepszy? Doskonale! Wystarczy kilka drobnych respektować zasad, by na co dzień czuć się lepiej. Pamiętaj, że ekologiczna żywność jest coraz łatwiej dostępna – również w Internecie. Odwiedź sklep internetowy Biogo i przekonaj się, jak łatwo można zamówić świeże warzywa online i nie tylko. Świeże owoce online, napoje, suplementy diety i kiszonki, wszystko to kupisz w jednym miejscu i to… bez wychodzenia z domu!

Sprawdź aktualnie dostępne kupony promocyjne do sklepu ze zdrową żywnością online:

Powiązane artykuły