Czy warto czytać książki?
Czytanie książek nie jest obecnie najpopularniejszą formą spędzania wolnego czasu przez młode pokolenie, mimo wielu zachęt ze strony pedagogów i ludzi ze świata sztuki. Kiedyś książka była czymś wyjątkowym, jedyną formą zdobywania wiedzy. W dobie internetu, gdzie dostęp do informacji jest szybki, łatwy i niemal darmowy, książki odeszły na dalszy plan. Czy jednak musi tak być? W niniejszym artykule postaramy się przekonać Cię, że czytanie książek ma wiele wartości, o których nawet nie wiesz.
Dziś bardzo często w pojedynku książka czy film ludzie wybierają ekranizacje ze względu na wygodę i oszczędność czasu. Czytanie książek nie jest popularne. W celu zdobycia wiedzy naukowej wybieramy chętniej Youtube’a lub bardzo uproszczone streszczenia informacji. Trzeba przyznać, że popularne są aplikacje do czytania książek, które mimo wszystko zachęcają do spędzenia większej ilości czasu z książką w wersji elektronicznej, jednak nie do końca jest to samo co zapach książki i wertowanie kartek tradycyjnej powieści czy literatury popularno-naukowej. Postarajmy się zatem odpowiedzieć na pytanie: po co czytać książki?
Czy warto czytać książki argumenty
Postaramy się w tym fragmencie wymienić plusy czytania książek i uporządkować je w postaci wypunktowania zalet. Mamy nadzieję, że chociaż jedna z niniejszych wartości przekona Cię i zrozumiesz co daje czytanie książek.
1. Czytanie ćwiczy pamięć – to naukowo udowodnione, że skupiając się na lekturze i próbując zrozumieć różne sytuacje opisane w książce uruchamiamy odpowiednie fragmenty mózgu, które przyczyniają się do poprawy naszej pamięci. Czytając aktywujemy odpowiednie połączenia nerwowe co w konsekwencji pomaga nam utrzymać dobrą sprawność mózgu w zakresie pamięci.
2. Rozwój wyobraźni – wszelkie opisy przyrody czy architektury danego miasta tworzą przestrzeń do wyobrażania sobie wyglądu różnych obiektów, flory, fauny i postaci. To od Ciebie zależy w dużej mierze jaką rzeczywistość dojrzysz w opisach książkowych. W przypadku filmu jest to nam narzucane i nasza wyobraźnia nie sięga tak daleko.
3. Wzbogacenie słownictwa – opisując zalety czytania książek nie sposób nie wspomnieć o zasobie słownictwa. Ile razy zdarzyło Ci się podczas rozmowy zająknięcie spowodowane brakiem użycia adekwatnego słowa? Czytając książkę obcujesz z dużą ilością słów, których używa autor. Uczysz się od mistrzów języka, co możesz wykorzystać później w dowolnej konwersacji z Twoim rozmówcą. Czy nie warto rozwinąć swoją elokwencję?
4. Rozwój kreatywności – czytając książki pobudzasz własną kreatywność. Utożsamiasz się z bohaterami, którzy również mają swoje życie, niejednokrotnie bogate doświadczenia życiowe. Nie musisz stosować takich samych rozwiązań co bohaterowie, ale niejednokrotnie zdarzy się, że czyjś życiorys naprowadzi Cię na jakiś pomysł. Wzrost kreatywności to nieodłączny element czytania książek.
5. Rozwój umiejętności analitycznych – jest to argument niezaprzeczalny i udowadniający że warto czytać książki. Angażując się w fabułę danej powieści podążasz za bohaterem, starasz się wyobrazić co za chwilę się stanie. Niejednokrotnie musisz połączyć ze sobą kilka faktów. Niekiedy wcielasz się w rolę czytającego detektywa, a wszystko to z korzyścią dla Twoich umiejętności analitycznych, które później zapewne przydadzą Ci się w życiu codziennym.
Gdzie kupować książki?
Obecnie księgarnie stacjonarne są wypierane przez księgarnie internetowe, które dla czytelników są najzwyczajniej w świecie wygodniejsze. Prowadzi to do sytuacji, że księgarnie stacjonarne poza swoją tradycyjną działalnością, tworzą też sklepy online, gdzie książki można kupić przez Internet. Gdzie tanio kupić książki? Przede wszystkim w sklepach online, które oferują promocje i różnego rodzaju akcje rabatowe. Trudno oczywiście oczekiwać, że bestsellery na początku nakładu będą w przecenie, ale dobre księgarnie online oferują na przykład outlet książek, gdzie można niektóre pozycje kupić o 70% taniej. W promocji sezonowej bardzo często można z kolei liczyć na rabaty rzędu 40-50%.