Xbox series X czy PS5?

 

Pytanie trochę na zasadzie „wolisz Mercedesa czy wolisz BMW”. Obie konsole do gier to oczywiście świetne produkty i podobnie jak w przypadku wspomnianych samochodów o wyborze często decydują detale, przywiązanie do danej marki, a nawet przyzwyczajenie, które raz zakorzenione ciężko zmienić. Postaramy się jednak wziąć pod lupę najnowsze konsole do gier obu producentów i prześwietlić, które z nich powinny okazać się lepszym zakupem.

Kolejne serie konsol firm Sony oraz Microsoft zadebiutowały już na rynku, a więc pojawiają się pierwsze opinie. Postarajmy się zatem odpowiedzieć na pytanie „którą konsolę wybrać?”

Nowe PS5 zadebiutowało w Polsce 19.11.2020, zresztą bardzo hucznie, bo pokazem multimedialnym w Warszawie na budynku Widok Towers. Nowy Xbox series X premierę miał nieco wcześniej, bo 10.11.2020 i jak się okazało….już są problemy z dostępnością. Obie konsole cieszą się tak ogromną popularnością, że sklepy internetowe nie nadążają z zatowarowaniem. Wszystko jednak powinno wrócić do normy już niebawem, gdy pierwsza fala zakupów przez zniecierpliwionych fanów nieco się zmniejszy.

Zestawienie Xbox Series X i Playstation 5 

Xbox series X vs PS5

Przyjrzyjmy się jakości oraz wydajności obu urządzeń. Pierwszym co warto porównać są suche liczby, które nie zawsze decydują o wygranym pojedynku, ale pozwalają odnieść się do niezaprzeczalnych faktów. 

Zanim pokażemy tabelę, przyjrzymy się procesorowi, bo od niego zawsze zaczyna się każde porównanie. W tym przypadku obie konsole mają wbudowany 8-rdzeniowy procesor AMD, wykonany w 7-nanometrowym procesie technologicznym. Nie ma zatem różnicy w procesorze poza jedną, a mianowicie CPU – częstotliwości taktowania, a te nieco lepsze ma Xbox.  

 

Parametry PS5

Parametry Xbox Series X

Moc obliczeniowa

10,28 teraflopów

12 teraflopów

Procesor

AMD Zen 2 (7nm), 8 rdzeni, 16 wątków, taktowanie 3,5 GHz (zmienna częstotliwość)

AMD Zen 2 (7nm), 8 rdzeni, 16 wątków, taktowanie 3,8 Ghz

Grafika

AMD RDNA 2 (36 jednostek obliczeniowych, taktowanie 2,23 GHz o zmiennej częstotliwości)

AMD RDNA 2 (52 jednostki obliczeniowe, taktowanie 1,825 GHz)

Pamięć RAM

16 GB GDDR6

16 GB GDDR6

Przepustowość pamięci

448 GB/s

10 GB 560 GB/s
6 GB 336 GB/s

Dysk SSD

825 GB

1 TB

Rozbudowa dysku

slot NVMe SSD

karta pamięci 1 TB

Obsługiwana rozdzielczość

8K, natywne 4K/60-120 fps w grach

8K, natywne 4K/60-120 fps w grach

Ray tracing

tak

tak

Napęd optyczny

4K UHD Blu-ray

4K UHD Blu-ray

Jak widać w tabeli różnice pojawiają się w układzie graficznym obu konsol. W tym przypadku nieco lepiej wypada produkt Microsoft, który może uzyskać nieco lepszą jakość grafiki przy tej samej płynności. Parametry Xbox series X są zatem nieco lepsze niż PS5, jednak nie oznacza to, że konsola wygra zdecydowanie w niniejszym porównaniu. Spójrzmy na inne aspekty.

Dla graczy poza nowinkami technicznymi najważniejszym aspektem są oczywiście gry, które bardzo często są dedykowane danej konsoli i wydawane tylko na nią. To od dostępności i grywalności tytułów zależy sukces danej marki. 

  • Gry na PS5 – najważniejszymi tytułami, które są pewniakami są Spider Man - Miles Morales, Gran Turismo 7, Horizon Forbidden West, Hitman 3, Resident Evil VIII czy Pragmata. Z pewnością doczekamy się kontynuacji klasyków takich jak NBA2k21, Fifa 21 czy Call of Duty.
  • Gry na Xbox series X – ciekawsze tytuły gier na Xboxa to między innymi Halo Infinity, Senua’s Saga: Hellblade 2, Dirt 5, Chorus, Call of the Sea, Bright Memory Infinite czy Yakuza: Like a Dragon.

W tym przypadku wydaje się, że nieco lepiej wypada PS5. Jest to oczywiście subiektywna opinia, jednak popularność i grywalność gier na Play Station oraz zapowiedź firmy SONY, że zrewolucjonizują w PS5 sposób rozgrywania gier dzięki kontrolerom DualSense napawa optymizmem.

WERDYKT – REMIS

Czysto technicznie i liczbowo lepiej wypada Xbox, a więc duży punkt dla Microsoftu za ulepszenie wydajności. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsza konsola do gier pod względem technicznym nie jest gwarantem zadowolenia użytkownika. Na końcu i tak liczy się tylko i wyłącznie udana zabawa. A ta może być lepsza dzięki PS5 i za to dajemy duży punkt firmie SONY. Według nas nie ma w tym roku jednego, wyraźnego zwycięzcy.

Konsole do gier - ceny

Tak jak spodziewano się w branży, ceny nie zaskakują. Najdroższe wersje obu konsol miały być podobne i są. Tańsze wersje różnią się ceną o kilkaset złotych. Nie dziwi jednak niższa cena Xbox series S, bo po ogromnym sukcesie sprzedażowym PS4, firma Microsoft musiała powalczyć ceną.

  • Cena Xbox series X wynosi 2249 zł, z kolei tańsza wersja serii S kosztuje 1349 zł.
  • Koszt PS5 z napędem Blu-Ray oraz 4K UHD wynosi 2299 zł. Tańsza wersja Digital Edition bez napędu optycznego to z kolei wydatek rzędu 1849 zł.

Sprawdź kupony rabatowe do sklepów gdzie kupisz konsole Xbox Series X i Playstation 5:

Powiązane artykuły