Jaki stół do jadalni?

 

Najważniejszym meblem, od którego wielu z nas rozpoczyna aranżację wnętrza jest stół jadalniany. Trudno się temu dziwić. Jest to mebel spełniający wiele funkcji. To przy nim jemy, pijemy kawę, rozmawiamy, podejmujemy ważne decyzje, podejmujemy gości, uczymy nasze dzieci. O ile bez innych mebli możemy wyobrazić sobie dom, to bez stołu trudno jest żyć. Dlatego warto zapoznać się z naszym krótkim poradnikiem na temat jak wybrać stół do jadalni. 

Rodzaje stołów

  • Stoliki kawiarniane – są to najczęściej niewielkich rozmiarów stoły, które są wykorzystywane nie tylko w kawiarniach, ale również w salonach jadalniach czy na balkonach. Najczęściej są to 2-4 osobowe stoliki przy których wygodnie wypijemy kawę, a nawet zjemy posiłek. Sprawdzą się w niewielkich jadalniach, kawalerkach i pomieszczeniach, które nie goszczą dużej liczby osób. Zwykle są lekkie, łatwo można je przenieść i posiadają zgrabne nóżki. Atutem jest również atrakcyjna cena. To najtańsze ze stołów.
  • Stoły rozkładane – do tej grupy zakwalifikujemy wszystkie stoły, które można rozłożyć i powiększyć naturalną powierzchnię blatu. Sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach, gdzie na co dzień ze względu na oszczędność miejsca chowamy blat. Wiele tego typu stołów dostępnych w sklepach posiada intuicyjny i automatyczny sposób rozkładania blatu. Nawet jednym pociągnięciem jesteśmy w stanie powiększyć powierzchnię stołu, nie używając przy tym dużo siły.
  • Stoły prostokątne – to klasyczne, tradycyjne stoły o największym poziomie funkcjonalności. Dopasować je można niemal do każdego wnętrza ze względu na proste linie. Szerokie boki zwykle pozwalają na ugoszczenie dużej liczby osób, a krótsze boki to miejsca szczególne, przy których można posadzić osoby wyróżnione.
  • Stoły okrągłe do jadalni – sprawdzają się zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Tego typu stoły nie wprowadzają żadnej hierarchii, bowiem wszystkie osoby siedzące przy stole są sobie równe. Mimo, że w Polsce tego typu stoły nie należą do najpopularniejszych, to mają szereg atutów. Jednym z nich jest fakt, że wszystkie osoby siedzące przy stole widzą się bez przeszkód, co w przypadku stołów prostokątnych, zwłaszcza tych długich jest nieosiągalne.
  • Stoły kwadratowe – łączą w sobie atuty stołów prostokątnych i okrągłych. Zwykle pasują do niewielkich pomieszczeń takich jak kuchnia czy mała jadalnia. Przy stołach kwadratowych często jemy śniadania, pijemy kawę, czytamy gazetę. Nieco rzadziej pełnią rolę stołu biesiadnego dla dużej ilości gości.

Jadalnia z widokiem na morze

Rodzaje blatów

  • Stół z blatem drewnianym – drewno to materiał szlachetny, który prawdopodobnie nigdy nie wyjdzie z mody. Stoły drewniane używane są od setek lat, w każdym zakątku świata. Blaty z tego materiału są łatwe w utrzymaniu czystości, a więc sprawdzą się w domach, w których prym wiodą dzieci.
  • Blat z płyty MDF – materiał ten jest nieco zbliżony do drewna jeśli chodzi o właściwości. Również łatwo utrzymać go w czystości i chronić przez uszkodzeniami. MDF nie chłonie wody i nie jest podatny na odkształcanie. Dobrze wykonany blat z płyt MDF zapewni trwałość i solidność użytkowania.
  • Stół z blatem szklanym – to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie przestrzeń. Przezroczysty, szklany stół nie przytłoczy wnętrza, nie zasłoni innych elementów dekoracji. Jeśli mamy piękną podłogę, którą chcemy wyeksponować, to blat szklany będzie idealny. Taki blat jest nieco trudniejszy w utrzymaniu czystości i bardziej podatny na uszkodzenia niż pierwsze 2 przedstawione powyżej, a więc nie jest to z pewnością propozycja dla każdego.
  • Blat metalowy – coraz częściej wykorzystywane w mieszkaniach w stylu loftowym czy industrialnym. Ich główną zaletą jest designerski wygląd, ale nie tylko. Są to blaty łatwe w pielęgnacji i niezwykle odporne na uszkodzenia. Nawet niewłaściwy sposób użytkowania nie powinien być problemem dla tego typu blatu. 

Na co zwrócić uwagę?

Poniżej kilka rad, o których należy pamiętać wybierając stół jadalniany:

  • W dużej jadalni możesz wybrać dosłownie każdy kształt i wielkość stołu.
  • W małym pokoju czy kawalerce sprawdzi się stół okrągły
  • Od brzegu stołu do ściany musi być minimum 80 cm wolnej przestrzeni na krzesło
  • Dla jednej osoby powinno być minimum 55 cm blatu
  • Szerokie krzesła z podłokietnikami zajmą więcej miejsca, a więc potrzebny będzie szerszy stół
  • Rozważ czy warto dopłacać za stół rozkładany i czy będziesz z tego korzystać
  • Wysokość stołu do komfortowego użytkowania powinna wynosić minimum 60 cm

Sprawdź kupony rabatowe na stoły w sklepie Selsey

Kup stylowy i praktyczny stół w atrakcyjnej cenie!

Powiązane artykuły