Jaki dron kupić?

 

Zastosowanie dronów w dzisiejszym świecie jest ogromne. Używane są zarówno do profesjonalnych rozwiązań służącym poprawie bezpieczeństwa czy monitoringu, jak i najzwyczajniej w świecie do zabawy. Są używane przez hobbystów, dzieci, profesjonalistów, wojsko, policję, a nawet zawodników (w przypadku dronów wyścigowych). Najpopularniejszym przeznaczeniem, powszechnie używanym jest jednak nagrywanie filmów i robienie zdjęć z powietrza. Jadąc na wakacje poza telefonem i zwykłym aparatem warto zabrać ze sobą dron, który uchwyci lepsze ujęcia z podróży.

Zakup drona uzależniony jest oczywiście od kosztów. W niniejszym artykule postaramy się zaprezentować kilka modeli, które w zależności od danego zakresu cenowego powinny się sprawdzić.

Zanim zakupisz drona musisz pamiętać, że od 2021 roku zmieniły się przepisy dotyczące posiadania dronów. Sprawdź zatem czy możesz legalnie latać tym urządzeniem, aby nie spotkały Cię przykre konsekwencje. W czystej teorii dronami do 250 g możesz latać bez żadnych obostrzeń. Przepisy dotyczące dronów zaostrzają się w przypadku urządzeń o większej masie. Po przekroczeniu 250 g obowiązkowe jest zarejestrowanie operatora na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz przejście darmowego egzaminu, na którym należy uzyskać 75% poprawnych odpowiedzi. Ponadto trzeba na dronie nakleić numer identyfikacyjny oraz każdorazowo zgłosić lot w aplikacji DroneRadar.

Większość dronów typowo hobbystycznych ma w tej chwili wagę poniżej 250g, a zatem nie ma tu żadnych obostrzeń prawnych, poza zdrowym rozsądkiem i takimi przepisami jak utrzymywanie drona w zasięgu wzroku, nie zbliżanie się do osób i przedmiotów, nie wznoszenie drona na wysokość powyżej 120 metrów. Mając tę podstawową wiedzę, możemy przejść do tematu, a więc jaki dron wybrać?

Dron na tle zachodzącego słońca

Rodzaje dronów

Dzielić drony można ze względu na różne kryteria. Dla celów naszego artykuły przyjmiemy jednak najbardziej popularny podział, ze względu na sposób wykorzystania. 

  • Drony dla dzieci – spełniają głównie funkcje zabawy, ale nie tylko. Uczą dzieci kreatywności i myślenia. Rozwijają pasje do fotografowania czy nakręcania filmów. Mamy tu do czynienia z nieco inną budową, bardziej przyjazną i bezpieczną. Śmigła często są zabezpieczone.
  • Drony dla początkujących – ważną rolę odgrywa tutaj trwałość i wytrzymałość, ale nie tylko. Drony amatorskie muszą być proste w pilotażu, aby operator przyswoił sobie jak najszybciej zasady orientacji przestrzennej. Ceny tego typu dronów wydają się atrakcyjne i praktycznie na każdą kieszeń.
  • Drony profesjonalne – obsługa tych dronów już jest bardziej skomplikowana, kosztują też znacznie więcej niż urządzenia dla amatorów. Zwykle są kupowane przez przedsiębiorstwa, choć nie jest to regułą. Dają większe możliwości jeśli chodzi o długość lotu, omijanie przeszkód, robienie lepszej jakości zdjęć i nagrywania filmów.
  • Drony wyścigowe – ta grupa dronów jest przeznaczona dla osób, które biorą udział w wyścigach i tematyka opisywana w tym artykule zapewne jest im doskonale znana, dlatego nie będziemy rozwijać tego wątku. Warto tylko odnotować, że są to drony osiągające duże prędkości i bardzo precyzyjne, reagujące szybko na polecenie pilota.

Polecane drony 

Poniżej kilka naszych propozycji, które pomogą Ci wybrać dobry dron. Każdy z nich jest w nieco innym pułapie cenowym, a zatem każdy powinien wybrać coś dla siebie:

  • dron ugo fen 2.0 – tani dobry dron, tak najprościej opisać ten model. Sprawdza się w roli wprowadzenia w świat dronów, można się na nim nauczyć latać. Mimo, że ma wbudowaną kamerkę, to rozdzielczość jest jednak zbyt słaba by traktować ten model jako dron do nakręcania dobrych jakościowo filmów. Nie po to jednak kupuje się ten model. 3 poziomy prędkości, 6-osiowy żyroskop, przycisk automatycznego startu i bardzo dobra zwrotność. Jak za dron za 199 zł całkiem nieźle prawda?
  • dron ryze tello – doskonały dron do kupienia poniżej 500 zł. Potrafi sam startować i sam lądować, wykonywać akrobacje, zawisnąć w powietrzu. Jest wielkości smartfona, ale ilość możliwości jakie wbudowane w te niewielkie rozmiary jest bardzo satysfakcjonująca. Kamerka HD z elektroniczną stabilizacją może być wykorzystywana również do lotów z goglami VR.
  • dron overmax x bee drone 9.5 gps – za mniej niż 1000 zł otrzymujesz drona z możliwością nagrywania filmów w jakości 4k, z podglądem w czasie rzeczywistym na ekranie swojego smartfona, wbudowany GPS oraz funkcje auomatycznego utrzymywania wysokości. Dron posiada inteligentne tryby lotu, a także znacznie większy zasięg niż w przypadku dwóch wyżej wymienionych modeli.
  • dron xiaomi fimi x8 se – dron z 3-osiowym gimbalem, potrafi nagrywać w rozdzielczości 3840x2160 pikseli, może pracować 35 minut, ma pojemną baterię 4500 mAh. Producent chwali się również dużym zasięgiem, sięgającym 8 kilometrów. Dron można kupić w tej chwili za około 2000 zł.

Sprawdź kupony promocyjne do sklepów, w których kupisz polecane drony:

Powiązane artykuły