Co kupić na Komunię?

 

Maj to miesiąc długiego weekendu majowego, matur oraz przyjęcia dzieci do pierwszej komunii świętej. W niniejszym artykule skupimy się na tym ostatnim wydarzeniu, a więc Komunii Świętej, a przede wszystkim postaramy się odpowiedzieć na bardzo często zadawane pytanie, a więc „Jaki prezent na komunię?”.  Samo wydarzenie jest bardzo stresujące dla dziecka, ale są też przyjemniejsze chwile. Przyjęło się, że goście przynoszą ze sobą prezenty, które są wręczane po uroczystości w kościele. Dobry pomysł na prezent komunijny jest na wagę złota, tym bardziej że dorośli bardzo często nie mają pojęcia co aktualnie jest na czasie i w modzie wśród dzieci. Postaramy się zatem podpowiedzieć.

Musimy rozgraniczyć 2 rzeczy. Prezent komunijny kupowany na przykład od dziadków albo chrzestnych zwykle jest droższy niż przykładowy upominek komunijny wręczany przez dalszą rodzinę lub jako dodatek od najbliższych. Oczywiście wszystko zależy od zasobności portfela danej rodziny. W niektórych rodzinach wręcza się wyłącznie upominki mające cechy pamiątki komunijnej, a o drogich prezentach nie ma mowy. Prezent komunijny od chrzestnej czy chrzestnego niezależnie od możliwości finansowych powinien być jednak dobrze przemyślany i zapamiętany przez dziecko na długie lata.

Dziecko idące do Pierwszej Komunii

Pomysły na prezent komunijny

 Analizując pomysły prezentowe warto podzielić je na 2 charakterystyczne grupy, a mianowicie modne prezenty na komunię oraz tradycyjne prezenty na komunię. Przyjrzyjmy się zatem bliżej pomysłom:

Modne prezenty komunijne:

  • Rower komunijny – ten prezent mógłby właściwie występować w obu kategoriach. Tradycja wręczania rowerów jako prezent z okazji pierwszej komunii świętej jest bowiem bardzo długa. Co ciekawe obdarowywanie dzieci rowerem nadal jest modne i rzadko nietrafione. Dzieci uwielbiają rowery, a w wieku 8-9 lat przychodzi czas na pierwszy poważny rower, który wielkością nie odbiega za bardzo od rowerów dla młodzieży.
  • Telefon na komunię – w wieku 8-9 lat dzieci mają doskonale opanowane smartfony, potrafią z nich korzystać, grać na nich w gry czy wybierać połączenia telefoniczne. Przychodzi też czas na pierwsze samodzielne wyjścia z domu do szkoły, a zatem kontakt rodzica z dzieckiem jest tym bardziej potrzebny. Z tego prezentu ucieszy się zarówno dziecko jak i rodzic. Oczywiście warto uprzednio uzgodnić to z rodzicami.
  • Dron na komunię – to nieco bardziej kontrowersyjny prezent od 2 powyższych, jednak bardzo modny. Daje szansę na rozwój nowej pasji u dziecka, wszak dron to nie tylko zabawka, ale również sprzęt robiący świetne zdjęcia z lotu ptaka.
  • Aparat fotograficzny na komunię – ten prezent kiedyś był bardzo modny, jednak w dobie smartfonów z wbudowanymi aparatami przez jakiś czas przestał być na topie. Powoli wraca jednak do łask. Po pierwsze żaden smartfon nie zastąpi profesjonalnego aparatu, po drugie rodzice coraz częściej ograniczają korzystanie ze smartfonów swoim dzieciom, a zatem aparat może okazać się sprzętem, który rozbudzi zainteresowania i pobudzi dziecko do myślenia kreatywnego.
  • Hulajnoga elektryczna na komunię – współczesne hulajnogi to nie tylko zabawka, ale również środek transportu. Dziecko mogłoby taką hulajnogą dojeżdżać do szkoły lub na zajęcia dodatkowe. Obecne hulajnogi posiadają duże koła, solidne amortyzatory i rozwijają prędkość dużo większą aniżeli dawne hulajnogi stworzone bardziej do zabawy.

Tradycyjne prezenty komunijne:

  • Różaniec na komunię – to jeden z pomysłów, które wywodzą się z tradycji i są dobrą opcją dla rodzin, które przeżywają ten dzień szczególnie duchowo. Dziecko, które interesuje się Religią, chodzi regularnie do Kościoła z pewnością doceni ten prezent i zachowa na pamiątkę na długie lata.
  • Medalik na komunię – to kolejny tradycyjny prezent. Dobrym pomysłem jest zakup medalika z imiennym patronem dziecka.
  • Biblia na prezent komunijny – pismo święte jest w czystej teorii najbardziej trafionym pomysłem z punktu widzenia wiary katolickiej. O to w tym wydarzeniu duchowym przecież chodzi. Pierwsza biblia dla dziecka może być z obrazkami, przystosowana do jego wieku i możliwości intelektualnych.

Poza opisanymi wyżej przykładami prezentów niezmiennie dużą popularnością cieszą się pieniądze. Niektórzy goście wychodzą z założenia, że dziecko powinno sobie kupić dokładnie to czego chce i z tego będzie najbardziej zadowolone. Naszym zdaniem nie jest jednak dobre rozwiązanie w przypadku dziecka w wieku 8-9 lat. Pamiątka pierwszej komunii świętej jest dużo ważniejsza niż uczenie dziecka materialnego podejścia do życia.

Sprawdź kupony rabatowe do sklepów, gdzie możesz kupić na Pierwszą Komunię Świętą:

Powiązane artykuły