Rodzaje okapów kuchennych

 

Każda współczesna kuchnia wyposażona jest w okap znajdujący się w pobliżu kuchenki, na której przygotowujemy posiłki. Do czego służy okap? Jego głównym zadaniem jest odprowadzanie nieprzyjemnych zapachów poza obręb kuchni, a także pochłanianie wszelkiego rodzaju oparów, tłuszczów. Dobry okap to taki, który przede wszystkim nie pozwoli na zabrudzenie ścian i szafek kuchennych, a także wyeliminuje przedzieranie się zapachów na pozostałą część domu. Coraz większą uwagę przykłada się również do kwestii estetycznych. Kiedy okapy w XX wieku stały się w Polsce modne, było zaledwie kilka modeli, a wszystkie były do siebie podobne. Obecnie ładny okap to równie ważny argument przy zakupie co jego parametry techniczne. Przyjrzyjmy się zatem jakie typy okapów mamy dziś do wyboru w ofercie sklepów z AGD. 

Rodzaje okapów do kuchni

Rodzaje okapów zróżnicujemy ze względu na miejsce i rodzaj montażu. To jest główne kryterium podziału, które przyjmuje się we wszelkich analizach dla klientów. Dopiero na późniejszym etapie dochodzą podrodzaje i szczegóły. 

    Okap kominowy – ten rodzaj okapu montuje się przy ścianie i jest jednym z częściej wybieranych. Mamy tu do dyspozycji okapy w kształcie odwróconej litery T, okrągłe, prostokątne a nawet bardzo praktyczne skośne. Modne w ostatnim czasie są również okapy przyścienne rustykalne, które zbudowane są ze stali i drewna. Okapy kominowe możemy kupić w zależności od potrzeb od 40 cm szerokości do nawet 150 cm szerokości, a zatem każdy znajdzie coś idealnego dla siebie

    Okap wyspowy – coraz bardziej modne. Są oznaką nowoczesnego stylu. Charakteryzują się wysoką wydajnością i są montowane jak sama nazwa wskazuje nad wyspą kuchenną. Podobnie jak w przypadku okapów kominowych i tutaj możemy zastosować różne kształty. Okap wyspowy okrągły ma na przykład kształt tuby i można go dostać w różnych szerokościach i wysokościach. 

    Okap do zabudowy – są to okapy najbardziej dyskretne, nie rzucające się w oczy. Montuje się je w ciągu mebli pod zabudowę. Sprawdzają się przede wszystkim w małych kuchniach, gdzie liczy się każdy metr. Najbardziej popularnym w ostatnim czasie typem okapu do zabudowy jest okap teleskopowy. Powierzchnią pochłaniającą jest dno szafki, w której zamontowany jest okap. Dodatkowo ten typ okapu ma zamontowaną wysuwaną szufladę, która w razie potrzeby zwiększa powierzchnię pochłaniającą. Po skończeniu użytkowania szuflada jest zasuwana i chowa się pod szafkę. Atutem okapu teleskopowego jest również fakt, że można przechowywać w zabudowie różnego rodzaju naczynia czy przyprawy kuchenne. 

    Okap podszafkowy – mogą być w wersji do zabudowy, ale niekoniecznie. Nie są dobrym pomysłem do aneksów kuchennych lub dużych kuchni ze względu na niską wydajność. Sprawdzają się w małych kuchniach, gdzie nie ma miejsca na większy okap. 

    Okap blatowy -  najbardziej designerski rodzaj okapu, ale również najdroższy i najbardziej wydajny. Montowany do blatu, wykonany najczęściej z inoxu połączonego ze szkłem przezroczystym lub czarnym. Okap ten jest dobry dla osób bardzo wymagających i ceniących sobie najnowocześniejsze rozwiązania. Niestety ceny zaczynają się od 5.000 zł, a najbardziej cenione okapy blatowe osiągają nawet ceny w okolicy 15.000 zł. 

    Okap narożny – są nieco podobne do okapów kominowych, z taką różnicą, że montowane są w rogu kuchni.

Kobieta gotująca w kuchni

Jaki okap wybrać?

Ustalenie preferencji zakupowych w przypadku okapów nie jest prostym zadaniem. Na pytanie jaki okap najlepszy, nie ma gotowej odpowiedzi. Trzeba określić własne potrzeby i zainteresować się parametrami technicznymi. Na przykład wydajność okapu to niezwykle istotny czynnik. Podaje się go w metrach sześciennych na godzinę. Parametr ten oznacza ilość powietrza, jaką jest w stanie przefiltrować okap w ciągu godziny. Przyjmuje się, że solidny okap powinien przefiltrować 6-krotność powietrza znajdującego się w kuchni w ciągu 1 godziny. 

Poza wydajnością wartość zwrócić również uwagę na hałas jaki wydaje okap. W przypadku salonu z aneksem kuchennym może to mieć duże znaczenie, a więc warto szukać okapu z jak najniższym poziomem decybeli. Poza tym warto zwrócić uwagę na tryb wyciągu, średnice wylotu powietrza oraz sterowanie (mechaniczne czy elektroniczne).

Sprawdź kupony promocyjne do sklepów, w których kupisz okapy różnego rodzaju:

Powiązane artykuły