Rodzaje płytek podłogowych

 

Płytki podłogowe są nieodłączną częścią urządzania mieszkania czy domu. To właśnie one zdobią nasze łazienki, kuchnie, wiatrołapy, przedpokoje, a nawet salony czy sypialnie. Sprawdzają się nie tylko wewnątrz budynku, ale są też montowane na tarasie czy balkonie. Warto jednak przed zakupem zapoznać się z możliwymi rodzajami płytek, aby dobrze wybrać i cieszyć się ich użytkowaniem.

Popularne kafle na podłogę muszą być nie tylko piękne i dopasowane do całego wystroju wnętrza, ale przede wszystkim trwałe. To właśnie jest ich główna właściwość, to właśnie dlatego kupujemy płytki, bo są one odporne na uszkodzenia, działanie wody oraz substancji chemicznych. W przeciwieństwie do paneli podłogowych czy parkietu płytki doskonale radzą sobie z brudem jaki wnosimy z zewnątrz. Zdecydowanie łatwiej jest wziąć mopa i przetrzeć podłogę z kafli niż innego materiału, nie bojąc się przy tym o uszkodzenia.

W dzisiejszych czasach mamy do wyboru naprawdę ładne płytki podłogowe. Wybór jest ogromny i nie musimy ograniczać się do kilku wzorów, jak to było jeszcze 20 lat temu. Warto jednak dokładnie przeczytać specyfikacje techniczne określonych modeli, żeby wiedzieć jakie płytki podłogowe do kuchni, a jakie płytki podłogowe do łazienki. Sprawdźmy jakie mamy główne rodzaje płytek i w czym możemy wybierać.

Stylowe płytki podłogowe

Rodzaje płytek ceramicznych

Najpopularniejszym w naszym kraju typem płytek są bez wątpienia płytki ceramiczne, które w ostatnich latach przeszły prawdziwą metamorfoze.  Producenci wprowadzają bowiem ciągle to nowe wzory i elementy dekoracyjne. Warto zaznaczyć, że płytki ceramiczne to połączenie gliny, piasku, tlenków barwiących oraz elementów uszlachetniających. Mamy do wyboru 4 główne typy płytek ceramicznych:

  • Terakota na podłogę – to nadal popularny rodzaj płytek stosowany we wnętrzach. Terakota jest produkowana z gliny z dodatkiem surowców mineralnych. Idealnie nadaje się do zastosowania jako pokrycie podłogi. Terakota ma niską nasiąkliwość, nie plami się, jednak wersja nieszkliwiona nie nadaje się do stosowania na zewnątrz pomieszczeń. Płytki z terakoty są twarde i odporne na uszkodzenia, są też mniej śliskie np. od glazury.
  • Gres na podłogę – to bez wątpienia najtrwalsze i najbardziej odporne na uszkodzenia płytki, dlatego stosuje się je najczęściej w miejscach najbardziej intensywnie użytkowanych. Wyglądem przypominają naturalny kamień i są wyjątkowo estetyczne. Gres dzieli się na porcelanowy i techniczny. Ten pierwszy jest szkliwiony i może być wykorzystany w dowolnym miejscu. Gres techniczny z kolei jest nieszkliwiony, jest mniej wzorów i kolorów do wyboru, ale jest równie funkcjonalny i chętnie wybierany. Jest on mniej narażony na uszkodzenia niż gres porcelanowy i dlatego znajduje nie mniejszą ilość zwolenników.
  • Glazura na podłogę – to najcieńszy i wypalany w najniższych temperaturach rodzaj płytek, który najczęściej jest wykorzystywany do pokrycia ścian. Wyróżniają się bardzo dobrą odpornością na działanie środków chemicznych, dlatego idealnie pasują do łazienek, WC, okrycia stelaży podtynkowych z misą WC. Czy glazurę można kłaść na podłodze? Nie jest to zalecane. Są to zbyt cienkie płytki i większość fachowców zdecydowanie odradzi takie rozwiązanie.
  • Płytki Cotto – płytki te są formowane z masy klinkierowej. Glina pochodzi z okolic Morza Śródziemnego lub Ameryki Środkowej. Są to płytki idealne do ogrzewania podłogowego, gdyż akumulują ciepło. Warto również zaznaczyć, że są to najczęściej płytki, które posiadają spękania, rysy oraz naturalne nierówności, co idealnie pasuje do stylu rustykalnego.

Jakie płytki do salonu?

O ile w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych w salonie dominują podłogi drewniane lub panele podłogowe, o tyle w domach jednorodzinnych częściej królują płytki. Ma to związek z ogrodem, do którego wchodzi się bezpośrednio z salonu przez taras. Wnosimy więcej brudu, a płytki zdecydowanie łatwiej czyścić. Płytki do salonu na podłogę mogą być w chłodnej tonacji i przypominać na przykład beton – doskonale pasują wówczas do stylu nowoczesnego i industrialnego. Jeśli chcemy jednak nieco ocieplić wnętrze i sprawić, by nasz pokój dzienny był bardziej przytulny, gres drewnopodobny w salonie sprawdzi się doskonale.

Sprawdź kupony promocyjne do sklepów, w których kupisz najlepsze płytki podłogowe:

Powiązane artykuły